Metin İzeti: ‘Peygamber Efendimizi tanımamız lazım’

Yüce dinimiz İslam’ın inanç, ibadet ve ahlak prensipleri konusunda halkımızı bilgilendirmeyi, manevi ve ahlaki değerlere bağlılığı arttırmayı amaçlayan Ensar Derneği Kutlu Doğum haftası kutlamalarında; dayanışma ve bütünleşmeyi gaye edinerek; Hz. Peygamber’i tüm yönleriyle daha iyi tanımayı, tanıtmayı, anlayıp anlatmayı, insanlığın huzur ve mutluluğu için yaptığı çağrıyı güncelleştirilerek hayatımıza yansıtmayı, güzel ahlakını davranışlarımızın mihveri yapmayı, toplumda peygamber sevgisini yaymayı, kardeşlik, sevgi, saygı ve yardımlaşma duygusunu güçlendirmeyi, bu vesile ile toplumu din konusunda aydınlatmayı, İslam’ın mesajını, Peygamber’imizi merkeze alarak, toplumun her kesimine ulaştırmayı hedef olarak belirlemiştir.

Bu çerçevede Ensar Derneği bünyesinde 2016 yılı Kutlu Doğum Etkinlikleri başlığı altında Ensar Kız ve Erkek Öğrenci yurtlarında farklı etkinlikler düzenledi.
18 Nisan Pazartesi akşamı Ensar Yurtlarında Kutlu Doğum Haftasının önemine binaen yapılan açılış programıyla bu hafta içerisinde farklı etkinlikler düzenlendi.
Ensar Kız öğrenci yurdu idareci ve gönüllü talebeleri “Hz. Peygamber de Bir Yetimdi” sloganıyla yetim aile evlerini ziyaret ederek, ailelerle hasbihal ederek gıda yardımında bulundu. Kız ve Erkek Üniversite yurtlarında Kompozisyon ve Şiir yarışması düzenlendi. Bu etkinlikler çercevesinde Tefeyyüz, Petar Zdravkovski-Penko ve Yaşar Bey Ilköğretim Okulu Türk Öğrencilerine çocuklara yönelik hediyelik ve kutlu doğuma özel boyamalar hediye edilerek günün anlam ve önemine binaen kısa konuşmalar yapıldı.

Haber ic

Yüce Yaratıcının son mesajını insanlara duyurmak, öğretmek ve mesajın içerdiği konularda insanlara örneklik etmekle görevlendirilen Hz. Muhammed A.S’ı daha iyi anlamak amacıyla da 20 Nisan 2016 Çarşamba akşamı Ensar Derneği tarafından “Hz. Peygamber, Tevhid ve Vahdet” konulu konferans programı düzenlendi.
Bushi Hotel Konferans Salonu’nda gerçekleşen konferansa İlahiyatçı-Yazar Prof.Dr. Metin İZETİ konuşmacı olarak katıldı.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (s.a.v) hayatının örnek alınması gerektiğine vurgu yapan Prof. Dr. İZETİ, bu yılki kutlu doğum programının temasına dikkat çekti, “İslam kişinin kendisiyle barışık olduğu gibi ailesiyle de bu huzuru yaşamasını istiyor. Bugün toplumlarda var olan aile içi huzursuzlukların temelinde bu beraberliği yakalayamama söz konusu. Biz bu vahdeti yakalamak istiyorsak önümüzde bir tek adres var o da insana bu dünyasını da ahiretini de mamur edecek prensipler sunan İslam’a bakmak.” dedi. Hz. Peygamber ve ashabın hayatından örnekler vererek gençlerin kendilerini yetiştirmelerinin önemine vurgu yaptı.

Bu önemli ve anlamlı gece, İlahiyatçı Yazar Prof.Dr. Metin İZETİ’nin izleyicilerin beğeniyle takip ettikleri konuşmanın ardından kendisine Ensar Kız Üniversite Öğrenci Yurdu Müdüresi Kadriye Süleyman tarafından teşekkür plaketi verilerek program sona erdi.

Gerçekleştirilen Programa; Ensar Derneği Başkanı Doç.Dr. Süleyman Baki, Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Doç.Dr. Mehmet Samsakçı, Köprü Derneği Başkanı Hüsrev Emin, Dernek temsilcileri, Anadolu Ajansı Makedonya Temsilcisi Adnan İdriz, basın mensupları, öğretim üyelleri ile çok sayıda lise ve üniversite öğrencisi katıldı.

Read Previous

Ensar Derneği, Prizren Celebralis Engelliler Derneği’ni misafir etti

Read Next

AK Parti Milletvekili Bülent Turan: “Yunan Devleti Batı Trakya Türklerine Yönelik Faşist Uygulamalara Son Vermeli”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *