Merkez Jupa ve Mavrova-Rostuşe’de seçime yeteri katılım sağlandı

Kuzey Makedonya’da Türk belediyesi olarak bilinen Merkez Jupa ve Mavrova-Rostuşe belediyelerinde belediye başkanlığı, Kalkandelen Belediyesi’nde ise meclis üyelik seçimi bugün yapılıyor.

Merkez Jupa ve Mavrova-Rostuşe belediyelerinde önceki seçimlerde gerekli katılım sağlanamaması nedeniyle bugün tekrarlanan belediye başkanlığı seçimleri yapılırken, Kalkandelen’de çoğunluğun sağlanmasının ardından olağanüstü meclis üyeleri seçimleri yapılıyor.

Devlet Seçim Komisyonu (DSK) web sitesinde yayınlanan verilere göre saat 15:00 itibariyle seçime katılımın Merkez Jupa’da % 32,8, Mavrova-Rostuşe’de % 34,41 ve Kalkandelen’de %21,68 olduğu belirtildi.

Her iki belediyenin seçim komisyonu da Merkez Jupa ve Centar Župa ve Mavrova Rostuşe’de özellikle gurbetçi işçiler tarafından yapılan toplu oylamalar olduğu için, iki kırsal belediyede seçim sonunda belediye başkanlarının seçileceği yönünde açıklamalarda bulundu.

Merkez Jupa’da Türk Demokratik Partisi’nin (TDP) adayı Ariyan İbrahim tek aday olarak yarışıyor. Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH) seçimleri boykot çağrısı yaparken Türk Hareket Partisi’nden (THP) ise seçime katılım açıklaması yapıldı.

 Yeterli katılımın sağlanamadığı için iki kez geçersiz sayılan seçimlerin başarılı olabilmesi için kayıtlı seçmenlerin 3’te 1’inin seçime katılması gerekiyor.

Read Previous

Merkez Jupa’da saat 13:00 itibariyle seçime katılım % 25,40

Read Next

Merkez Jupa Belediye Başkanlığı’na Ariyan İbrahim seçildi