Merkez Bankası: Kosova’da tek yasal ödeme aracı eurodur

Kosova Merkez Bankası (BQK), ülkede avro dışındaki para birimlerinin dolaşımına ilişkin yeni bir duyuru yayınlayarak, bu kurum tarafından onaylanan yeni yönetmelik ile Kosova’da nakit ödemelerde sadece euronun kullanilabileceğini vurguladı.

Kosova’da yasal ödeme aracı olarak yalnızca euronun geçerli para birimi birimi olduğunun altını çizen Merkez Bankası, “Euro dışındaki diğer para birimleri, euro türünden olmayan para birimlerini fiziksel biçimde veya banka hesaplarında depolamak, euro olmayan para birimleriyle uluslararası ödemeler yapmak, euro dışı para birimleriyle uluslararası ödemeler yapmakta  kullanılabilecek” şeklinde açıklamada bulundu.

Kosova Merkez Bankası’nın (BQK) yönetmeliğiyle, Kosova’da nakit ödemelerde sadece euronun kullanılması zorunlu hale geldi. Bu durum, özellikle Sırpların yaşadığı bölgelerde endişe yaratıyor. Sırplar, Sırp dinarının hala geçerli olduğunu düşünse de, bazı işletmeler euro yanında dinarla da satış yapmaya devam ediyor. Kosova hükümeti ise cezai tedbirler yerine bilgilendirme çalışmalarına odaklanacağını açıkladı.

Kosova Merkez Bankasının (BQK) ülkede nakit ödeme işlemlerinde kullanılabilecek tek para biriminin euro olduğunu düzenleyen yönetmeliği yürürlüğe girdi.

Kosova’da 2002’den beri euro resmi para birimi olurken, çoğunlukla Sırpların yaşadığı yerleşim yerlerinde ödeme ve maaşlar için Sırp para birimi olan dinar kullanıldı.


Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Atina’da Çalışma Bakanlığı önünde patlayan bomba hasara yol açtı

Read Next

Balkan Voleybol Birliği’nin 25. Genel Kurulu Sofya’da yapıldı