Yakın zamanda Avrupa Birliği-Batı Balkanlar zirvesine ev sahipliği yapan Slovenya’nın Kranj şehri yakınlarındaki Brdo Kalesi’nde, yakında emekli olacak olan Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in umduğu gibi ortak bir bölgesel pazar oluşturmaya yönelik önemli adımlar üzerinde anlaşma sağlanamadı.

Merkel, Almanya ve Avrupa diplomasisi aracılığıyla, kimlik kartıyla yolcuların seyahat özgürlüğü, ülkeye giriş, üçüncü ülke vatandaşlarının seyahat ve ikamet serbestisi ile ilgili dört anlaşmaya ilişkin müzakereleri zirvede sonuçlandırmak için bir anlaşmaya varmaya çalıştı. Buna Doktorlar, diş hekimleri ve mimarlar için çalışma izinlerinin yanı sıra üniversite diplomalarının tanınması dahildi. Bunların hiçbiri gerçekleşmedi. 

Almanya Şansölyesi’nin internet sitesinde, Berlin Süreci’nde ilerleme kaydedilmesi gereken altı alan şöyle sıralanıyor; Uzlaşma ve karşılıklı anlayışın inşa edilmesi, ortak bir ekonomik pazar yaratılması, sınır ötesi projelerin kısıtlama olmaksızın açılması, öğrenci ve genç değişimi, bilim alanında iş birliği ve Avarupa Birliği’ne yaklaşma reformları.

Nezavisne gazetesinin haberine göre Avrupa İstikrar Girişimi analisti Adnan Cerimagic, “Bölgeye yönelik bir Avrupa Birliği politikası olarak bölgesel işbirliği ve yakınlaşma, en başından itibaren bölgenin Avrupa Birliği ile daha derin entegrasyonuna yönelik açık ve somut adımların eşlik ettiği bir istikrar politikası olarak tasarlandı. Böylece, örneğin, Orta Avrupa Serbest Ticaret Anlaşması (CEFTA) ticaret anlaşması bölge ülkeleri için yürürlüğe girdiğinde, buna Avrupa Birliği ile bir ticaret ve siyasi İstikrar Anlaşması eşlik etti. Orta Avrupa Serbest Ticaret Anlaşması (CEFTA) bölgede ticaret ve diğer bağların kurulmasına yardımcı olurken, Avrupa Birliği ile İstikrar ve Ortaklık Anlaşması (SSP) somut ve net ekonomik sonuçlarla neticelendi” diye konuştu. 

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Yunanistan’ın yaptığı savunma anlaşmalarına ülke içinden tepki

Sonraki Haber

K. Makedonya’da bir günde 2 bin 379 vatandaş aşı oldu