Merhum İlhami Emin’in son kitabı “Yeni Akıncı” yayından çıktı

Kuzey Makedonya’nın önde gelen Türk yazar ve şairlerinden merhum İlhami Emin’in son kitabı “Yeni Akıncı” Divan Yayıncılık’tan çıktı.

Divan Yayıncılık’tan konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Üsküplü şairimiz Yahya Kemal Beyatlı’nın “Türkçenin çekilmediği yerler vatandır” düsturundan hareketle, hayatını Türkçenin ses bayrağını Balkanlarda dalgalandırmaya adayan ustalarımızın aziz hatıralarını yaşatmak, bu topraklarda yaşayan her Türkün manevi borcu olmalıdır.” denildi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Üsküplü şairimiz Yahya Kemal Beyatlı’nın “Türkçenin çekilmediği yerler vatandır” düsturundan hareketle, hayatını Türkçenin ses bayrağını Bal­kanlarda dalgalandırmaya adayan ustalarımızın aziz hatıralarını yaşat­mak, bu topraklarda yaşayan her Türkün manevi borcu olmalıdır.

Şüphesiz ki, dilimizi ve kültürümüzü yaşatmak uğruna hayatı boyun­ca bu mücadelenin ön saflarında yer almış, Türkçeye ve Türk edebiyatına yadsınamayacak katkılar sunmuş üstad İlhami Emin, bu bağlamda tabiri caizse milletimize “Akıncılık” yapmıştır.

Yazarımızın oğlu sanat tarihçisi, şair-yazar Rifat Emin’in katkılarıyla İlhami Emin’in yazıları, hatıraları ve şiirleri; Edebiyat, Kültür-Sanat, Fikri­yat-Tarih, Konuşma-Yazı (Karma), İlhami Emin Hakkında ile Şiirler kate­gorileri altında yayına hazırlanmıştır.

Böylelikle edebiyatımızın birçok türünde kalıcı eserler bırakan İlhami Emin’in yayımlanmamış eserleri “Yeni Akıncı” isimli bu kitapta gün yüzü görecek, okuyucuyla hasret giderecektir.

Üstad İlhami Emin’in fikir ve ruh dünyasını yakından temaşa etme fır­satı sunacak bu eserin Makedonya Türk Edebiyatına hayırlı olmasını diler, Üstadın aziz hatırasını yaşatmak adına bir vefa, bir çaba ve bir şükran ola­rak telakki edilmesini arzu ederiz.

Ayrıca, bu eserin yayımlanmasındaki katkılarından dolayı Kuzey Ma­kedonya Kültür Bakanlığı’na teşekkürlerimizi sunarız.”

Read Previous

Olaylar nedeniyle yarıda kalan maçla ilgili 3 kişi gözaltına alındı

Read Next

Balkan Ninnisi final kararından vazgeçti