“Merhamet” Derneği, Türkiye’deki depremzedeler için seferber oldu

Kuzey Makedonya’da faaliyet gösteren “Merhamet” Kültür ve Yardımlaşma Derneği, 6 Şubat sabahından itibaren ülke genelindeki tüm şubeleri, kadın kolları ve gençlik kollarıyla depremzedelerin acılarının hafifletilmesi için seferber oldu.

TİMEBALKAN

Türkiye ve Suriye’yi etkileyen ve büyük acılara sebep olan yıkıcı depremin ardından depremzedelerin yaralarının sarılması için tüm dünyada olduğu gibi Balkan coğrafyasında da muazzam bir dayanışma örneği sergileniyor.

Türkiye Cumhuriyeti’nin farklı kurumlarıyla uzun yıllardır yakın iş birliğinde olan Üsküp merkezli “Merhamet” Kültür ve Yardımlaşma Derneği de 6 Şubat sabahından itibaren Kuzey Makedonya genelindeki tüm şubeleri, kadın kolları ve gençlik kollarıyla depremzedelerin acılarının hafifletilmesi için seferber oldu.

Türkiye’deki depremde vefat edenler için okunan hatimler

Hatim ve Yasin-i Şerifler Okundu

Tüm dünyayı derinden etkileyen can kaybı haberlerinin ardından felaketin ilk günlerinde Kuzey Makedonya’nın farklı şehirlerinde “Merhamet” uhdesinde yaşamını yitirenler için Yasin-i şerifler ve hatimler okundu, dualar yapıldı.

Türkiye’deki depremde vefat edenler için okunan hatimler

MATÜSİTEB ve İBU’nun bağış kampanyasına destek

Ülke sathında başlatılan yardımlaşma kampanyaları çerçevesinde Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği’nin (MATÜSİTEB) başlatmış olduğu nakdi yardım kampanyasına tüm teşkilatları ve  üyeleriyle destek veren “Merhamet” Derneği, ayrıca ülkeden iş birliği içinde olduğu hayırsever ve bağışçılara da MATÜSİTEB’in yardımlaşma kampanyasına destek olma çağrısında bulundu.

Merhamet Derneği üyeleri, maddi yardımların yanı sıra gıda, kıyafet ve battaniye gibi ayni yardımları ise Uluslararası Balkan Üniversitesi’nin (İBU) yardım kampanyasına yönlendirdi.

İlgili kurumlarla iş birliğinde duyarlı vatandaşların ayni yardımlarının depremzedelere ulaşmaları için 19 Şubat tarihine dek yoğun çalışmalar gerçekleştirildi.

“Merhamet” önümüzdeki dönemde de depremzedelerle dayanışma kapsamında çalışmalar gerçekleştirmeye devam ediyor.

Türkiye ile Dayanışma Kermesi Koordinasyon Toplantısı

Merhamet 5 belediye Türkiye ile dayanışma kermesi düzenliyor

Bu çerçevede 20 Şubat tarihinden itibaren “Vizioni M” ve “Parimi” dernekleri ile “Logos – A” yayınevi iş birliğinde Üsküp Türk Çarşısı, Gostivar, Kumanova, Likova ve Kalkandelen belediyelerinde Türkiye’yle Dayanışma Kermesleri başladı.

“Logos – A” yayınevi de yayınlarıyla kermeslere destek veriyor.

Teşkilat üyeleri, kadın kolları ve gençlik kolları temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen kermeslerden elde edilecek olan gelirler Türkiye’deki depremzedelere ulaştırılacak.

Merhamet Gençlik Kolları deprem bölgesine gidecek

“Merhamet” Kültür ve Yardımlaşma Derneği Gençlik Kolları da yardımlaşma kampanyasına tüm imkânlarıyla katkı sunmaya devam ediyor.

Gençlik Kollarından bir ekip bu hafta içerisinde Türkiye’de depremden etkilenen bölgelere gidecek ve bizzat sahada yürütülecek olan çalışmalara destek verecek.

Read Previous

Savaşın sürdüğü Ukrayna’dan Türkiye’deki depremzedeler için yardım tırı gönderiliyor

Read Next

K. Makedonya’daki medrese kitapları Arnavutça’dan Türkçeye tercüme ediliyor