Merhamet Derneği Başkan Yardımcısı Sead Ayruli toprağa verildi

Makedonya’da yardımlaşma faaliyetleri yapan Merhamet Derneği Başkan Yardımcısı, ilahiyatçı ve hayırsever Sead Ayruli bugün toprağa verildi.

Makedonya’da yardımlaşma faaliyetleri yapan Merhamet Derneği Başkan Yardımcısı, ilahiyatçı ve hayırsever Sead Ayruli bugün doğum yeri olan Kalkandelen’in Kamyan Köyü’nde toprağa verildi. İlahiyatçı Sead Ayruli Polog bölgesi ve civarında insani yardım faaliyetlerinin yanı sıra gençlik eğitimine olan katkılarıyla biliniyor.

Geçen ay Yunanistan’da meydana gelen bir trafik kazasında yaralanan ilahiyatçı Sead Ayruli, dün İstanbul’da yattığı hastanede Hakk’ın rahmetine kavuştu. 44 yaşındaki hayırsever Sead Ayruli’nin cenazesi Makedonya’nın yanı sıra Kosova, Arnavutluk, Preşova, Türkiye ve Avrupa’dan binlerce kişinin katılımıyla, doğum yeri Kamyan’da toprağa verildi.

İlahiyatçı Sead Ayruli’nin cenaze namazı evinin avlusunda yakın arkadaşı olan Prof. Dr. Adnan İsmaili tarafından kılındı. Cenaze töreninde Kalkandelen Müftüsü Kani Nesimi ve Kosovalı ilahiyatçı Hüsamedin Abazi birer konuşma gerçekleştirdi.

Sead Ayruli kimdir?

Sead Ayruli 17 Aralık 1974 tarihinde Kalkandelen’in Kamyan Köyü’nde dünyaya geldi. Orta okulunu Üsküp’teki İsa Bey Medresesi’nde 1883-1993 yılında tamamladı. Lisans eğitimini ise Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’ta aldı. 2005 yılında üniversiteyi tamamlamasının ardından ülkeye ve topluma katkıda bulunmak için memleketine döndü.

Birkaç insani yardım ve kültür kuruluşunda çalışmalar yaptı ve aynı dönemde “Arap Dili ve Edebiyatı Yüksek Lisans” anadalında yüksek lisansını tamamladı.

Merhum Sead Ayruli, 15 Ağustos’ta bir trafik kazası geçirdi ve o günden bu yana Yunan hastanelerinde yoğun bir tıbbi bakım yapıldı, daha sonra İstanbul’a transfer edildi. Dün sabah saatlerinde vefat etti.

 

 

 

Kaynak: AA

Read Previous

Danimarka, Futsal Milli Takımı’yla sahada

Read Next

AP’den Kosova-Sırbistan diyalog sürecine tam destek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *