Memli Krasniqi, Expo 2016 Antalya açılışına katıldı

Kosova Tarım Bakanı Memli Krasniqi, Expo 2016 Antalya açılışına katıldı. Bakan Krasniqi, Kosova Pavyonun da açılışını yaptı.

Turizm kenti Antalya’nın 22 Kasım 2011 tarihinden bu yana hazırlandığı Expo 2016 Antalya, devletin zirvesinin katıldığı törenle kapılarını açtı. Expo 2016 Antalya Aksu İlçesi’nde oluşturulan 1120 dekarlık sergi alanında 6 ay açık kalacak.

Milyonlarca kişinin ziyaret etmesi beklenen fuarda Kosova pavyonun açılışında Bakan Krasniqi, Kosova ekibiyle de yakından ilgilendi.

Yaptıkları çalışmalardan dolayı ekibi kutlayan Bakan Krasniqi, Kosova’nın Expo 2016 yer almasının oldukça gurur verici olduğunu söyledi.

Teması ‘Çiçek ve çocuk’, sloganı ‘Gelecek nesiller için yeşil bir dünya’ olan Expo 2016 için Aksu İlçesi’nde 1120 dekarlık sergi alanı oluşturuldu. Sergi alanında 120 türde 25 bin ağaç dikildi. Botanik Expo’lar içinde en yüksek katılımın olduğu şehir 1990 yılında 78 ülkeyle Japonya’nın Osaka kenti olurken, Antalya 52 katılımcı ülke ile Osaka’nın ardından en yüksek katılımın gerçekleştiği Expo oldu.

Expo 2016 Antalya alanı; ülke bahçeleri, 750 bin bitkiden yapılan 118 bitki heykeli, Antalya’nın simgesi Üç Kapılar ve palmiye ağaçlarından esinlenerek tasarlanan 100.7 metre yüksekliğindeki Expo Kulesi, 6 bin 500 kişilik Avrupa ve Ortadoğu’nun en büyük kongre merkezi, Tarım Müzesi, Çocuk Adası, Çocuk Bilim ve Teknoloji Merkezi, Biyoçeşitlilik Tema Parkuru, 7 coğrafi bölgenin özelliklerini ve kültürünü yansıtan 7 restoran, yağmur ormanlarının yok olmasına dikkati çekmek amacıyla tropikal bitkilerin yer aldığı Expo Serası, 75 bin metrekare büyüklüğünde ve Antalya Körfezi’nin iz düşümü şeklinde tasarlanan Expo Göleti çocuklar için Kır Aktivite Alanı ve Kültür Sanat Sokağı’ndan oluşuyor.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Arda Turan’ın Çağla Büyükakçay sevinci !

Read Next

Devlet Bakanı Furkan Çako Azerbaycan’da

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *