Melih Gümüşbıçak: “Eski Yugoslavya’dan yetenekli oyuncuları çok daha akıllıca bütçelere halletmek mümkün”

THY’nin yeni binasının açılışı için Üsküp’e gelen TRT spor spikeri Melih Gümüşbıçak, Balkan topraklarının spor konusunda son derece verimli topraklar olduğunu belirterek “Türkiye’de hem basketbol hem fudbol takımlarında oynamış çok fazla ortak dostumuz var, o nedenle biz onları bizden birisiymiş gibi görüyoruz.” dedi.

Haber: Hüsamettin Gina

Futbol yorumcusu, spiker ve sunucu Melih Gümüşbıçak, bugün, Türk Hava yolları Üsküp Müdürlüğü’nün yeni şehir ofisinin açılış törenine katıldı.

TİMEBALKAN’ın röportaj talebini geri çevirmeyen, Üsküp asıllı ünlü sunucu Melih Gümüşbıçak, THY’nin yeni binasının açılışı için Üsküp’e geldiğini kaydederek Üsküp’ün kendisi için ata toprağı olduğunu vurguladı.

Melih Gümüşbıçak, “Sadece benim şahsım için değil Türkiye’de yaşayan hemen hemen her Türk vatandaşı için de öyle olduğunu düşünüyorum. Biz kardeşten de öteyiz. Üsküp bizden bir kent gibi. Burada her gelişimizde insan evine memleketine geliyormuş havası ile geliyor” şeklinde konuştu.

“Balkan toprakları spor konusunda son derece verimli topraklar”

Şu anda TRT’de yayın yapan ünlü spor spikeri Melih Gümüşbıçak kısa röportajımızda Balkanlarda, özellikle Makedonya’daki spora da değinerek Naumovski örneğini gösterdi.

Melih Gümüşbıçak, Makedonya fubolunu ve basketbolunu ancak Milli Takımlar düzeyinde ve Türk takımları ile oynadıklarında, kulüpler düzeyinde takip ettiğini söyledi.

DSC_2210

Balkan toprakları spor konusunda, ister fudbol olsun, ister basketbol olsun son derece verimli topraklar olduğunu vurgulayan Gümüşbıçak, “Bu topraklarda doğum büyümüş, Türkiye’de hem basketbol hem fudbol takımlarında oynamış çok fazla ortak dostumuz var, o nedenle biz onları bizden birisiymiş gibi görüyoruz.” dedi.

Uzun dönem Efes basketbol takımının başarısı için ter döken Petar Naumovski’yi örnek olarak gösteren Gümüşbıçak, “Türkiye’de kime sorarsanız sorun, hiç kimse Makedon veya Türk olarak değerlendirmez, bizden birisi olarak değerlendirir, bizim Naumovski’miz der” ifadelerini kullandı.

“Eski Yugoslavya’da bize yakın büyük yetenekler var”

Melih Gümüşbıçak, TİMEBALKAN’ın Eski Yugoslavya’da çok yetenekli sporcular yetişiyor. Türkiye’deki spor adamları buradaki yetenekli genç sporcuları transfer ederek, Balkanlar’daki sporculara biraz daha fazla önem vermesi gerekmez mi? sorusunu şöyle cevapladı:

“Bu bir plan program işi. Maalesef Türkiye’de bunlar biraz düşünülmeden, daha günlük kararlar yapılıyor. O nedenle, aslında sizinle aynı şeyleri düşünüyorum. Biraz daha akıllıca, biraz daha planlı programlı yapılırsa çok daha makul projeler, çok daha makul oyuncuları çok daha akıllıca bütçelere halletmek mümkün. Ama her zaman öyle olmuyor. Biz bunu Türkiye’de çok tartışıyoruz. Özellikle spor kulüpler, yada sektör olarak sporu yönetenlerin bu konuda daha akıllıca davranmaları lazım. Ben aynı fikirdeyim, sadece Makedonya değil, eski Yugoslavya toprakları üzerinde Saraybosna’da olur, Priştine’de olur yani o kadar fazla bize yakın büyük yetenekler var ki, bütün bunları kesinlikle daha akıllıca düşünmek lazım.”

Read Previous

Türkiye Dışişleri Bakanlığı: Fransız güvenlik güçlerinin müdahalelerinden endişe duyuyoruz

Read Next

Mert Dorman: “THY’nin 2023 hedefleri 120 milyon yolcu ve 500 uçak”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *