Mehmet Samsakçı: “Sözlük mühim meseledir”

Üsküp’ün “Tefeyyüz” İlköğretim Okulu, Üsküp Yunus Emre Kültür Merkezi’nin katkıları ile Atasözler ve Deyimler ile Yeni Türkçe Sözlüklerine kavuştu.

Haber: Hüsamettin Gina / Fotoğraf: Aydın Davud

Bundan böyle Tefeyyüz İlkokulu kütüphanesinin rafları toplam 300 adet atasözleri ve türkçe sözlüklerle daha da zenginleşti. “Tefeyyüz” İlkokulu öğrencileri sözkonusu lügatlarla kendi ana dilleri olan Türkçeyi geliştirme fırsatı elde edecekler.

IMG_6562

“Tefeyyüz” İlköğretim Okulu müdürü Osman Emin, çok kısa bir zamanda lügatlara ulaşmaktan memnuniyetini dile getirerek Üsküp Yunus Emre Enstitüsüne teşekkürlerini sundu.

Osman Emin, ”Gerçekten çok mutluyuz. Okul olarak emeği geçen herkeze teşekkür ederim. Okulumuzun kütüphanesine çok faydalı olacak. Kütüphanenin en güzel raflarını deyimler, atasözlerimiz ve türkçe sözlüklerle dolduracağız” şeklinde konuştu.

IMG_6502 Tefeyyüz okulunun nasıl bir sembol olduğunu ve Üsküp’te, Makedonya’da nasıl gayretle çalıştıklarını bildiklerini kaydeden Üsküp Yunus Emre Kültür Merkezi Müdürü Mehmet Samsakçı, “Türkçe sözlük, atasözleri ve deyimler sözlüklerini çok geç kalınmadan “Tefeyyüz” okuluna hediye etmenin mutluluğunu yaşıyorum” dedi.

Yaptığı kısa konuşmada sözlüklerin ne kadar mühim mesele olduğunun altını çizen Mehmet Samsakçı, “Sözlük mühim meseledir, dil mühim meseledir. Rahmetli büyük sosyolog, düşünür Cemil Meriç derki kamus namustur. Kamus dediği lügattır, yani dilimiz. Kamus namustur, dilimiz bizim en değerli varlığımız. Türkçe demek Türk gibi demektir. Çok mühim mesele. Türkçe konuşmak, türkçe yaşam demektir. Yani Türk gibi yaşamak demektir” ifadelerini kullandı.

“Çok mutlu ve farklı bir gün”

“Tefeyyüz” İlköğretim okulu Veli Heyeti Başkanı Enis Emin, Üsküp Yunus Emre Kültür Merkezi ile proje hakkında görüştüğümüz gün bir tohum ettiklerini belirterek “bugün çok şükür tohum meyvesini veriyor” dedi.

IMG_6533

Tefeyyüz’de eğitim almanın heyecanı ile birlikte Enis Emin sözlerine şöyle devam etti: “Bugün benim için ve bizim çocuklarımız için çok mutlu ve farklı bir gün. Bu okulda okudum. Bana küçük bir kitap hediye edildi, hala o kitap evimde duruyor. Ve o kitabın tebessümü, o kitabın mutluluğu bende hala devam ediyor. Bu nedenle diyorum ki, çocuklara hediye edilen kitaplar, çocukları bir ömür boyu mutlu edecek.“

“Asıl verici olan Türkiye Cumhuriyeti devletidir”

Üsküp Yunus Emre Kültür Merkezi Müdürü Mehmet Samsakçı, Tefeyyüz ilkokulunda yaptığı konuşmada bir konunun daha altını çizme zorunda olduğunu kaydetti.
Üsküp’te hem soydaşlarımıza, hem de dilimizi bilmeyen topluluklara yönelik faaliyetler yaptıklarını kaydeden Mehmet Samsakçı, “ancak bu faaliyetleri hep Üsküp Yunus Emre Kültür Merkezi yapıyormuş gibi algılanıyor. Halbuki asıl verici olan devletimizdir. Türkiye Cumhuriyeti devletidir. Asıl verici olan Yunus Emre Enstitüsü başkanlığıdır” ifadelerini kullandı.

Bu vesile ile Yunus Emre Enstitüsü Başkanlığna ve Başkanı Şeref Ateş’e teşekkürlerini sunan Mehmet Samsakçı, “Onlar bütçeyi çıkarmadan biz burada kuruş harcayamayız. Bu anlamda Allah devletimize zeval vermesin, devletimize daima zenginlik ve refah versin. Muhafaza buyursun. “ dedi.

Read Previous

Hırvat ve Karadağlılar, Kosova Anayasası’na dahil edilecekler

Read Next

Üsküp’te tarihin en büyük Arnavut protestosu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *