Mehmet Samsakçı: “Aziz şair-yazar Fahri Ali’yi konuşmak ve tanımak üzere toplandık”

Bu akşam, Üsküp’ün Bushi otelinde, Yunus Emre Enstitüsü tarafından Makedonya’nın yaşayan en kuvvetli şair ve yazarlarından Fahri Ali’nin hayatının, edebi şahsiyetinin ve eserlerinin ele alındığı ”Fahri Ali Saygı Akşamı ve İmza Töreni” düzenlendi.

Haber: Aydın Davud

Makedonya’da Türk Edebiyatı için önemli akşama Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçiliği İkinci Kâtibi Yusuf Ziya Kenar, Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçiliği Ticaret Başmüşaviri Bünyamin Kutlu, İBU Rektörü İsmail Kocayusufoğlu birçok türkolog, öğretmen, öğrenci ve davetli katıldı.

13321666_288175688184293_5532581518159361141_n

Törenin açılış konuşmasını yapan Üsküp Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Mehmet Samsakçı, “Biz Üsküp Yunus Emre Enstitüsü olarak hala yaşadığı ve yaşayacak olduğu değerli Üsküp’te Makedonya topraklarında sanatımızı, edebiyatımızı tanıtıyoruz ve burada eser veren ve eser vermeye devam eden bütün zorluklara, yokluklara, yoksulluklara rağmen Türkçe’nin, Türk kültürünün hayatiyetini devam eden isimleri söz konusu etmeye devam ediyoruz ve devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Samsakçı, “Bu akşamda gerçekten Makedonya Türk edebiyatının, Türk şiirinin ve basın yayın hayatının çok önemli bir yerinde bulunan , önemli gazete ve dergilerde yazan, bu dergilerin çıkmasına, koordinasyonuna büyük katkıları olan ve hala yazmaya devam eden aziz şair-yazar Fahri Ali’yi konuşmak ve tanımak üzere toplandık” dedi.

Ardından Fahri Ali için hazırlanmış olan video gösterisi izlendikten sonra “Nisanları Ramazan Akşamları Girer İçime” isimli şiir okundu.

13315464_288175684850960_8290821019553445851_n

Fahri Ali’ye saygı akşamının devamında “Mangal” üst başlığıyla kitaba imza atan ve bu konuda yüksek lisans tezi yapan Ergin Baki ve daha önce ünlü şair-yazar Fahri Ali üzerinde çalışmaları olan Yard.Doç.Dr. Zeki Gürel davetlileri Fahri Ali hakkında yaptıkları çalışmaları sundular.

Read Previous

Türkiye birinci sırada

Read Next

Kosova’ya yönelik vize muafiyeti için kötü haber

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *