Köprü Derneği ve Kosova Türk Yazarlar Derneği iş birliğinde “Mehmet Akif Ersoy’u Anma ve Uluslararası Balkan Şiir Şöleni” programı çevrim içi olarak düzenlendi.

TİMEBALKAN

İstiklal Marşı’nın kabulünün 100. yılı vesilesiyle çevrim içi olarak düzenlenen programa Kosova Türk Yazarlar Derneği Başkanı Zeynel Beksaç, MATÜSİTEB Genel Başkanı ve Köprü Derneği Başkanı Hüsrev Emin, Türkiye Yazarlar Birliği Onursal Başkanı D. Mehmet Doğan, Balkanlarla ilgili önemli çalışmalara imza atan Prof. Dr. Mustafa İsen, Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Yakup Ömeroğlu, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Samsakçı, yazar, şair ve edebiyatseverler katıldı.

Açılış konuşması yapan Kosova Türk Yazarlar Derneği Başkanı Zeynel Beksaç, toplantıyı soğuk bir havada sıcak bir buluşma olarak nitelendirdi.

Ortak programların artması temennisinde bulunan Beksaç, “Şiir gibi bir gece olsun.” dedi.

Köprü Derneği Başkanı Emin, de misafirlere Mehmet Akif Ersoy’un topraklarından, Yahya Kemal Beyatlı’nın Üsküp’ünden muhabbet dolusu selamlarını sundu.

Mehmet Akif Ersoy ve Yahya Kemal Beyatlı gibi önemli şahsiyetlerin Rumeli insanının duygu ve düşüncelerini şiirlerine yansıtmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Emin, “Bügün bu davete icabet ettiğiniz için, bu salgın döneminde Mehmet Akif’i anabilmek fırsatı olduğu için ve bu fırsata sizler de dahil olduğunuz çok mutlu olduk.” ifadelerini kullandı.

Türkiye Yazarlar Birliği Onursal Başkanı D. Mehmet Doğan, Mehmet Akif Ersoy ve istiklal marşı ile ilgili yaptığı konuşmada, Mehmet Akif’in istiklal marşını durup dururken yazmadığının altını çizdi.

İstiklal marşının yazım sürecinde hikmetler olduğunu kaydeden Doğan, Mehmet Akif olmanın özellikleri olduğunu belirtti.

Mehmet Akif’in Balkan savaşından itibaren 10 yıldır istiklal marşını zihninde taşıdığını kaydeden Doğan, “İstiklal Marşı bizim bin yılımızı anlatan bir sembol olarak tasarlamış Akif bunu. Gerçekten tasarlamış. Şiirin akışına bakarsanız bunu görmek mümkün olur.” ifadelerini kullandı.

Doğan, “Şiirin diğer bölümlerinde tarihimize güçlü atıflar var. Düşman tanımlaması ile ilgili ifadeler var. Son bölümde de zaferi betimleyen mısralar var. Baştaki karamsar havayı dağıtan mısralar var. O yüzden her mısra her kelimesi düşünülmüş tartılmış ve öylece yazılmış.” değerlendirmesinde bulundu.

Prof. Dr. Mustafa İsen de toplantıyı düzenleyenlere teşekkürlerini sunarak Balkanlarda Mehmet Akif Ersoy’un önemine değindi.

Balkanların konumunun Mehmet Akif’te farklı bir ehemmiyet arz ettiğini belirten İsen, “Mehmet Akif özellikle Balkanlar meselesinde hiç olmazsa geri kalan toprakları kurtarabilme konusunda çok büyük bir mücadele verir.” diye konuştu.

Akif’in aslında halkın taleplerini devlet katına taşıyan bir şair olduğunu kaydeden İsen, “Şiirleri adeta dert küpüdür. Şiirini yaşadığı çağa feda etmiş bir şairdir.” dedi.

Doç. Dr. Mehmet Samsakçı ise istiklal marşının tam bir feragat adamı olan Mehmet Akif’in Türk milleti için çizdiği programın metni olduğunu söyledi.

Türk dünyasının bugün biz kimiz, kim idik ve yarın ne olarak devam edebiliriz sorusuna istiklal marşı ile cevap verilebileceğini belirten Samsakçı, “Bugün bu akşam bugünlerde bu yıl Mehmet Akif’i de istiklal marşını da ne kadar ansak azdır. Bu manzumenin, bu marşın ve şairinin konuşulmasına vesile olanlara teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı.

Mehmet Akif Ersoy’un torunu Selma Argon Ersoy’un sesli mesajının dinlendiği programda MATÜSİTEB ve TİKA iş birliğinde hazırlanan Rumeli diyarı Kuzey Makedonyalı Türk gençlerinin ‘’10 Kıta 10 Şehir’’ başlıklı İstiklal Marşı’nın okunduğu video izlendi.

Program sonunda Kuzey Makedonya, Kosova, Türkiye, Bulgaristan, Moldova Gagauz Yeri, Batı Trakya, Bosna Hersek ve Azerbaycan’dan şairler şiirlerini paylaştı.

Program Timebalkan haber sitesinin facebook hesabından canlı olarak yayınlandı.

Önceki Haber

Yıllar sonra üniversite bitiren ve hafız olan üç çocuk annesi azmiyle örnek oldu

Sonraki Haber

Son 24 saatte 316 yeni vaka, 11 ölü