Meclis’te isim anlaşması oturumu başladı

Makedonya Cumhuriyeti Meclisinde bugün, isim anlaşmasının Onaylanması Hakkında Kanun Tasarısının görüşüleceği 51. oturum başladı.

Makedonya Cumhuriyeti Meclisinde bugün, isim anlaşmasının Onaylanması Hakkında Kanun Tasarısının görüşüleceği 51. oturum başladı. Oturuma hem iktidar hem muhalefet milletvekilleri katılıyor. Anlaşmanın hafta sonuna kadar meclisten geçmesi bekleniyor.

Bugünkü oturumdaki milletvekilleri, anlaşmanın onaylanmasıyla ilgili yasayı kabul etme gereğini açıklayacak. Yasanın Avrupa bayrağıyla olması ve kısa prosedür ile görüşülmesi göz önüne alındığında, Avrupa İşleri Komisyonu’na götürülmesinin kabul edilmesi ve zaman kaybedilmeden bu komisyonda görüşülmesi bekleniyor. Komisyon anlaşmayı Çarşamba gece yarısına kadar gözden geçirecek. Yasa komisyondan geçtikten sonra yasa tasarısı son oylama için yeniden genel kurula gelecek.

Yasanın onaylanması için genel çoğunluk yeterli olacak. Bu da yasanın meclisten geçmesi için 61 evet oyunun yeterli olacağını gösteriyor.

Meclis Başkanı Talat Caferi dün MİA’ya yaptığı açıklamada, isim anlaşmasının cuma günü Parlamento tarafından onaylanması ve Cumhurbaşkanı Gyorge Ivanov’ a gönderilmesinin planlandığını söyledi.

Anlaşmanın meclisten geçmesinin ardından Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov’un 7 gün içerisinde anlaşmayı imzalaması gerekiyor. İvanov’un veto hakkını kullanması halinde anlaşma tekrardan meclis prosedürlerinden geçecek ve o durumda mecliste çoğunluk tarafından kabul edilmesi gerekecek.

Anlaşma hakkında son sözü Makedonya Cumhuriyeti vatandaşları sonbaharda düzenlenecek referandumda verecek.

 

Read Previous

“Uluslararası Uygulamalı Bilimler Kongresi”nin açılışı İBU’da gerçekleşti

Read Next

Bosna Hersek’in “İkizler Şehri”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *