Kuzey Makedonya Meclisi, Devlet Seçim Komisyonu (DSK)’nın yeni kadrosu için karar aşamasında.

Mevcut DSK kadrosunun görevi 1 ay sonra sona erecek. Bu durumdan dolayı Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM), Demokratik Bütünleşme Birliği (BDİ), BESA ve Arnavut İttifakı partilerinin milletvekilleri DSK Başkanı, başkan yardımcısı ve 5 üyesi için duyuru yapılması talebinde bulundu.

Seçim süreciyle ilgili konularda yasal güç içeren Kararnameyi (Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Resmi Gazete, No. 72/2020 ve 154/2020) göz önünde bulundurulduğunda, Devlet Seçim Komisyonunun mevcut yapısının görev süresi sona ermek üzere.

Başvuruda bulunan milletvekilleri açıklamalarında, “Yukarıdaki nedenlerden dolayı, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Meclisi’nin DSK için yeni başkan, başkan yardımcısı ve Komisyon’un beş üyesi için bir kaynak ilan etmelidir. Bu nedenle Meclis’e bu kararı vermesini öneriyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Şu ana kadar hiçbir değişiklik yapılmadığı ve yenisinin kabul edilmediği göz önüne alındığında, DSK’nin yeni kadrosunun seçilmesi için duyuru, Seçim Yasasında yer alan geçerli kurallara göre gerçekleştirilecek.

Son zamanlarda Adalet Bakanlığında Seçim Kanununda yapılacak değişiklikler üzerinde çalışmak üzere bir çalışma grubu kuruldu.

DSK üyelerinin seçimi için mecliste üçte iki çoğunluk gerekiyor.

Önceki Haber

Vatandaşlar ücretsiz arama ile yasak kutlamaları ihbar edebilecek

Sonraki Haber

Kosova ile Türkiye arasında iki anlaşma imzalandı