Meclis, öğrenci yemeklerinin desteklenmesine ilişkin Kanun’da yapılacak değişiklikleri oyladı

Kuzey Makedonya Meclisi, 140. oturumda öğrenci yemeklerinin desteklenmesine ilişkin Kanun’da yapılacak değişiklikleri oyladı.

Öğleden sonra yapılan 140. oturumda, Meclis, 74 oyla “evet” oyu kullanılarak, hiçbir karşı oy ve çekimser olmadan, öğrenci yemeklerinin desteklenmesine ilişkin Kanun Değişikliği yasasını kabul etti.

Yasanın kabul edilmesiyle ilgili olarak oturumda belirtildiği gibi, bu yasa, Üniversite Öğrenci Meclisi’nin öğrencilerin karşılaştığı teknik engelleri aşma talebini karşılayacak.

Bu madde, öğrencilerin uzatılmış burslarının zamanında ödenmemesi, ulaşım kuponlarının gecikmiş ödemeleri, retroaktif burs ödemeleri anlaşmalarının yapılmasından sonra ödemelerin gecikmesi ve subvansiyonlu öğrenci yemek kartı önlemleri ile ilgili sorunları protesto ettikleri pazartesi gününden sonra meclis oturumunun gündemine alındı.

Yasa değişikliğiyle beraber, 140 denar olan ve günlük olarak harcanması gereken yemek harcırahı haftalık 840 denar olarak harcanabilecek. Yasa 1 Mart’tan itibaren geçerli olacak.

Meclis Başkanı Yovan Mitreski, bu oturumu saat 18:00’de sona erdirdi ve yarın devam edeceğini duyurdu.

Read Previous

“Son 24 saatte açık alanda 36’dan fazla yangın çıktı”

Read Next

Sırp dinarı yüklü bir minibüsün Kosova’ya girmesine izin verilmedi