Meclis iki yeni bakanı oyladı

Kuzey Makedonya Meclisi, yeni Sağlık Bakanı İlir Demiri ve yeni Enformasyon Toplumu ve Yönetim Bakanı Naim Bayrami’yi seçti.

Meclis, bu öğleden sonra 143. oturum çerçevesinde, Teknik Başbakan Talat Caferi önerisiyle Cuma günü görevden alınan Sağlık Bakanı Fatmir Meciti ve Enformasyon Toplumu ve Yönetim Bakanı Azir Aliu’nun yerine İlir Demiri ve Naim Bajrami’yi seçti.

İki bakan da oylamada 63 evet, hiç ret ve çekimser oy olmadan seçildi. Seçim sonrasında iki bakan yemin ederek resmen göreve başladı.

Parti kavgalarına indirgenen tartışma sırasında ana muhalefet partisi VMRO-DPMNE milletvekilleri, yeni bakanların seçilmesinin, özellikle de kendilerinin de söylediği gibi, seçimlerden hemen önce hiçbir mantığının olmadığını değerlendirdi. Bu çözümü “DUI ve SDSM hükümeti denilen bir sirk” olarak nitelendirdiler.

Meciti ve Aliu’nun görevden alınması talebi, önümüzdeki seçimlerde Arnavut muhalefetinin yanında yer alacağını açıklayan Arnavut İttifakı (AA) Genel Başkanı Arben Taravari’ye destek vermelerinin ardından geldi.

Teknik Başbakan Caferi Cuma günü yaptığı açıklamada, görevden alınmanın nedeninin Meciti ve Aliu’nun profesyonelliği değil, yasal olarak Hükümette iki muhalefet biriminin bulunamaması olduğunu açıkladı.

Arnavut İttifakı partisinde seçim öncesi koalisyon öncesi kriz yaşanıyor. Arnavut İttifakı Genel Başkanı Arben Taravari, seçimlerde Besa Hareketi, Alternativa Partisi ve Demokrasi Hareketi partilerinin oluşturduğu muhalefet koalisyonu “Değişim için Avrupa Bağlantısı” (LEN) ile seçim öncesi koalisyonu yapacaklarını açıklarken partinin eski Başkanı Ziyadin Sela ve Adalet Bakanı da olan Genel Sekreter Krenar Loga ise bu kararın parti organlarında alınmadığını ve Arnavut İttifakı’nın seçimlere tek başına katılacağını belirtiyor.

Read Previous

Berkan İmeri ve Aleksandar İlyov, Halkbank Üsküp’ün yeni İcra Kurulu üyeleri oldu

Read Next

Bosna Hersek, Frontex ile işbirliği anlaşması müzakerelerini başlattı