Kuzey Makedonya Meclisi çevresinde güvenlik önlemleri artırıldı.

Kuzey Makedonya Meclisi’nde bugün düzenlenecek güven oylaması öncesinde çevrede polis ekiplerinin artırıldığı gözlemlendi.

Milletvekillerinin oy kullanmak için gece yarısına kadar süreleri var ve çoğunluğun kimin tarafında olduğu hala bilinmiyor.

Cumhurbaşkanı Pendarovski’ye göre çoğunluk demokratik bir şekilde elde edilmelidir, çünkü hem içeride hem dışarıda meşruiyet ancak bu şekilde olacaktır.

– Kuzey Makedonya’daki son siyasi gelişmeler

Kuzey Makedonya’da 31 Ekim’de yerel seçimlerin ikinci turu düzenlendi. İktidar partisi Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği’nin (SDSM) başkent Üsküp ve birçok belediyeyi kaybetmesinin ardından Zoran Zaev, seçim başarısızlığını üstlenerek başbakanlık ve parti genel başkanlığı görevlerinden istifa ettiğini açıklamış ancak istifasını Meclis’e sunmamıştı.

Daha sonra SDSM MYK toplantısında alınan karar ile istifaların süresiz olarak ertelenmesi kararı alınmıştı.

Başbakan Zoran Zaev’in istifası ardından hükümet koalisyonunu oluşturan siyasi partilerden Zaev’e ve mevcut hükümete destek açıklamaları gelirken, ana muhalefet partisi VMRO DPMNE Genel Başkanı Hristijan Mickoski, yeni hükümet çoğunluğu ve hızlı erken genel seçim çağrısında bulunmuştu.

5 Kasım Cuma günü VMRO DPMNE, Arnavut İttifakı, Alternativa, Besa Hareketi ve Levica temsilcilerinin mecliste yaptığı toplantı sonrasında muhalefet tarafından yeni meclis çoğunluğunun oluşturulduğu açıklanmıştı.

Başbakan Zaev’in istifasını sunmamasının ardından söz konusu yeni çoğunluk tarafından hükümete karşı güvenoyu önergesi verildi.

Meclis’te mevcut hükümet için bugün güven oylaması yapılacak.

120 sandalyeli Kuzey Makedonya Meclisi’nde hükümetin güvenoyu alabilmesi için 61 milletvekilinin oyu gerekiyor.

Önceki Haber

Mali polis, milletvekili Jauleski’nin evine baskın düzenledi

Sonraki Haber

Türkiye-Bosna-Hersek Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Özen: Türk halkı olarak Boşnak kardeşlerimizin yanındayız