Meclis Başkanı Caferi’nin çağrısıyla acil koordinasyon toplantısı yapıldı

Kuzey Makedonya Meclis Başkanı Talat Caferi, Avrupa İşleri Komisyonu’nda fiziksel tartışmanın yaşanmasının ardından partilerin grup başkanvekillerini acil koordinasyon toplantısına çağırdı.

Meclis Başkanı Talat Caferi, Meclis’teki tüm koordinatörlerin ve siyasi partilerin temsilcilerinin davet edildiği acil bir koordinasyon toplantısı düzenledi.

SDSM Parlamento Grubu koordinatörü Yovan Mitrevski, Meclis Başkan Yardımcısı Goran Misovski ve Alternativa Milletvekili Safiye Sadiki Şaini davete yanıt verdi.

Davet edilmelerine rağmen, muhalefet partileri VMRO-DPMNE ve Arnavutlar İttifakı temsilcileri toplantıya katılmadı.

Meclis Başkanı Caferi, muhalefet milletvekillerinin Avrupa İşleri Komisyonu gündemindeki maddelerin sürekli söz isteyerek onaylanmasını geciktirmesi ve Komisyon Başkanı Arber Ademi’nin oylamaya geçmek istemesiyle çıkan fiziksel ve sözlü tartışma sonrası koordinasyon toplantısı gerçekleştirdi.

Koordinasyonda, Parlamento İç Tüzüğü’nün Meclis çalışmaları için tüm olanakları sağladığı ve hiçbir şekilde şiddete izin vermediği sonucuna varıldı. Toplantıda ayrıca, Avrupa İşleri Komitesi olayına neden olan sosyal ağlarda dolaşan kayıtlardan vatandaşların kendilerinin karar vereceği sonucuna vardı.

– Olay

Kuzey Makedonya Meclisi Avrupa İşleri Komisyonu’nda iktidardaki Demokratik Bütünleşme Birliği (BDİ) milletvekili ve Komisyon Başkanı Arber Ademi ile muhalefet milletvekilleri arasında sözlü ve fiziksel tartışma yaşandı.

Arber Ademi, muhalefet milletvekillerine su şişesi ve cisimler fırlattı. Toplantıda küfürler havada uçuştu.

Read Previous

Balkan Tarih ve Kültür Akademisi Ohri’de başladı

Read Next

Balkan şehitlerinin torunları Çanakkale’de