Kuzey Makedonya Meclis Başkanı Talat Caferi, milletvekillerinin “devlet adamı sorumluluğuyla” davranma çağrısında bulunarak anayasa mahkemesi hakimlerinin seçilmesinin önündeki engellerin kaldırılması talebinde bulundu.

Meclis Başkanı Talat Caferi’nin kabinesinden yapılan açıklamda, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi Başkanı Dobrila Kacarska’nın daveti üzerine bugün Meclis Başkanı Talat Caferi, Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski ve Başbakan Dimitar Kovacevski’nin katıldığı bir çalışma toplantısına katıldığı belirtildi.

Açıklamada, “Destek istendi çünkü bunun için Anayasa’nın açılması gerekecek. Tabii ki Anayasa Mahkemesinin oluşumunun gerekli sayıda anayasa hakiminin seçilerek tamamlanması, mahkemenin yetkilerinin yerine getirilmesinin en önemli ön koşuludur.” denildi.

Caferi’nin toplantıda, yargının bağımsızlığını ve işleyişini her zaman desteklediğini açıkladığı kaydedilen açıklamada, “Ne yazık ki, tüm iyi niyetiyle, yeni anayasa yargıçlarının seçim prosedürü Seçim ve Atama Komisyonu’nda tıkanmış durumda ve yapılabilecek tek şey, Anayasa mahkemesinin normal şekilde ve vatandaşların yararına çalışmaya devam edebilmesi için meslektaşlarına devlet adamı gibi davranmalarını istemek ve seçimin blokesinin kaldırılmasını talep etmektir.” ifadelerine yer verildi.

Önceki Haber

15 bin 899 öğrenci Devlet Olgunluk Sınavı’na girecek

Sonraki Haber

Türk sporcu Serkan Özdemir Yunanistan’da birinci oldu