Meclis Başkanı Caferi, TMBH Genel Başkanı Saraç’ı kabul etti

Meclis Başkanı Talat Caferi, Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH) Genel Başkanı Erdoğan Saraç’ı kabul etti.

TMBH’den yayınlanan paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

Dün,Makedonya Cumhuriyeti Meclis Başkanı Sayın Tallat CAFERi,Türk Milli Birlik Hareketinin bir Heyetini kabul etti. Son derece samimiyet ve dosthane geçen görüşmede Genel Başkanımız Sayın Erdoğan SARAÇ ve Genel Sekreterimiz Sayın Cüneyt RUŞİD Merkez Jupa’ da 17 Nisan 2022 tarihinde gerçekleşecek olan Belediye Başkanı seçimleri ile ilgili,Meclis Başkanı Sayın Tallat Caferi tarafından yayımlanan kararnamenin yasayla uygunluğu görüşüldü.

Hatırlanacağı üzere 17 Ekim 2021 tarihinde gerçekleşen yerel seçimlerde bu belediyemizde yeter katılım temin edilmediği için ,seçimler 17 Nisan 2022 tarihine alınmıştır. Aynı yasanın ilgili maddesi bize göre tutarsızlık ifade ettiği için kararnamenin düzeltilmesi istendi, yani katılım için 1/3,yeter sayı temin edilmediği için,seçimlerin Belediye Meclis Üyeleri ve Bld. Bşk. seçimiyle gerçekleşmesi lazım. Yeter katılım Bld. Meclis üyeleri için adeta yok sayılırken,belediye başkanı seçimi için şart belirlenmektedir. Bu iki başlılığın ortadan kaldırılmasını taleb ettik. Başka bir sözle bu 1/3 şartı Meclis üyeleri seçimi için geçerli olması mecburiyetini dile getirdik.

Konuyu ilgili kurumlarla görüşeceğini ve yasadaki değişiklikler konusunu da takdirle karşıladığını belirledi.Görüşmenin sonunda Genel Başkanımız Erdoğan Saraç, Arnavutlukta faaliyet gösteren ALSAR Vakfının çok değerli Başkanı,kadim dostumuz Mehdi Gurra tarafından Arnavutça yayınlanan ” Osmanlı tarihi” ve daha iki son derece değerli eseri,kendilerine hediye edilmiştir.Görüşme esnasında ayrıca 2011-2014 meclis dönemi milletvekilleri olan ,Caferi ve Saraç bazı anıları da dile getirerek bu samimi görüşmeye damgasını vurdu.

Read Previous

Putin: Savaş istemiyoruz, bu nedenle müzakere süreci konusunda tekliflerde bulunduk

Read Next

TBMM Başkanı Şentop’tan Şentürk için taziye mesajı