Meciti: BDİ bakanları vatandaş nezdinde meşru değil

Kuzey Makedonya’da uzun yıllar iktidarda bulunan Arnavut partisi Demokratik Bütünleşme Birliği’ndeki (BDİ) parti içi anlaşmazlık sürüyor.

Milletvekili ve BDİ Genel Başkan Yardımcısı İzet Meciti, dün akşam katıldığı televizyon programında parti içindeki gelişmeler hakkında açıklamalarda bulundu.

BDİ’den Birinci Başbakan Yardımcısı ve Siyasi Sistem ve Topluluklar Arası İlişkiler Bakanı Artan Grubi ve diğer bakanlara yüklenen Meciti, mevcut hükümeti genel başkanları Ali Ahmeti’nin hatrı için oyladığını ve BDİ’nin bakanlarının vatandaş nezdinde meşruiyetinin olmadığını söyledi.

Meciti, “Prensipte (mevcut hükümet kadrosuna) karşıydım, Ali Ahmeti ile sahadaki oylar toplandı ve bu icra makamı vatandaşın karşısına çıkmadığı için vatandaş nezdinde meşruiyeti de yok. Ayrıca bu yürütme organı parti organlarının yani genel kuruldaki filtrelerden geçmemiştir.” değerlendirmesinde bulundu.

Grubi’nin yaptığı şeyin BDİ’nin yapı taşı kadroları ortadan kaldırarak BDİ mirasını ortadan kaldırmak olduğunu söyleyen Meciti, kendi partisindeki mevcut bakanların vaat edilen hükümet programının sadece % 1’ini uyguladığını belirtti.

Read Previous

Kosova’ya yönelik vize muafiyetinin Mart ya da Nisan’da AP’de oylanması bekleniyor

Read Next

NATO, Romanya’ya AWACS uçakları gönderiyor