‘Mazlumların yardımcısı Türkiye’yi Allah korudu’

Mısır’daki Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Basın Sözcüsü Fehmi, “Türkiye, dünyadaki tüm mazlumlara yardım etti. Allah da tüm bu yaptıklarını karşılıksız bırakmadı ve bu ülkeyi korudu.” dedi.

Mısır’daki Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Basın Sözcüsü Talat Fehmi, “Türkiye’deki başarısız darbe girişimi ve Arap dünyası ile halkları üzerindeki etkileri hakkında” AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

“Türkiye’deki darbe girişiminin başarısız olması askeri darbeler döneminin sona erdiğini gösteriyor” diyen Fehmi, “Türkiye, dünyadaki tüm mazlumlara yardım etti. Adalet ve insani değerlere olan inancının ağır bedellerini ödedi. Allah da tüm bu yaptıklarını karşılıksız bırakmadı ve bu ülkeyi korudu.” görüşünü dile getirdi.

Söz konusu başarısız darbe girişiminin Arap halkları tarafından takip edileceğini savunan Fehmi, şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye’deki darbe girişimi ve ardından yaşananlar Arap halklarına demokrasilerini, ülkelerini nasıl koruyacaklarını, bedenlerini nasıl siper edeceklerini, özgürlük ve kazanımlarının korunması için nasıl canlarını vereceklerini öğretecek. Bu başarısız darbe girişimi Arap ülkelerinde diktatörlüklere karşı direnen halklara da moral olacak.”

“Darbe girişimi yaşandığı anlarda tüm İslam ve Arap dünyası Türkiye için dua etti”

“Çok büyük ve lider bir devlet” şeklinde nitelendirdiği Türkiye’nin geçen dönemde mazlumları ilgilendiren tüm meselelere destek verdiğini belirten Fehmi, dünyada özgürlük ve demokrasi arayan halkların yanında yer aldığını vurguladı.

Fehmi, Arap Baharı sürecinde halkların başarılı olmasında Türkiye’nin önemli bir rolünün bulunduğunu ifade ederek, Türkiye’nin Mısır ve diğer ülkelerdeki askeri darbelere karşı da net bir tavır sergilediğinin altını çizdi.

Bu gergin dönemde Arap ve İslam dünyasının Türkiye’nin oynadığı bu önemli rolünün idrakinde olduğunu belirten İhvan sözcüsü, “Türkiye’de darbe girişimi yaşandığı anlarda tüm İslam ve Arap dünyası Türkiye için dua etti.” ifadesini kullandı.

Askeri darbelerin sadece Türkiye’nin meselesi olmadığını söyleyen Fehmi, bir benzerinin de Temmuz 2013’te Mısır’da yaşandığını hatırlatırken büyük güçlerin bu darbelerin içinde olduğunu ileri sürdü.

Fehmi, “Darbe girişimi sırasında, Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, hükümetine ve halkına dua ettik. Allah’tan onların kalbine sekinet indirmesini istedik. Allah yardım etti ve Türkiye’yi korudu.” diye konuştu.

Kaynak: AA

Read Previous

Türk bayrağına talep arttı, kumaş yetişmiyor

Read Next

Münih’teki saldırıda 3 Türk hayatını kaybetti

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *