Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) ülkede bugün düzenlenen yerel seçimlerle ilgili dün bir açıklama yayınladı.

MATÜSİTEB’ten yapılan açıklamada, her seçimin olduğu gibi bu seçimlerin de ülke ve Türk toplumu için ayrı bir öneme sahip olduğu belirtildi.

Geçirmekte olduğumuz salgın süreci, artan işsizlik, ekonomik sıkıntılar, yerel yönetimlerdeki eksiklikler göz önüne alındığında bu seçimlerin ülkemizin geleceği açısından önemi bir kat daha arttığı ifade edilen açıklamada, “Kuzey Makedonya’daki Türk toplumunun yerel yönetimlerdeki temsiliyetin artması ihtimali, ülkemizdeki üç Türk siyasi partimizin birçok belediyede hem kendi listeleriyle çıkmaları hem de ortak koalisyon listelerinde adaylarının olmaları memnuniyet verici bir durumdur. Dolayısıyla, önümüzdeki 4 yılda Kuzey Makedonya yerel yönetimlerinde Türk toplumunun temsiliyet oranının artması beklenmektedir.” denildi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Tüm soydaşlarımızın sahip oldukları hür iradelerini kullanıp söz konusu seçimlere demokratik haklarını kullanmak adına yoğun bir şekilde oylamalara katılım sağlamaları gerektiğini vurgulamak isteriz.Diğer taraftan, Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği – MATÜSİTEB olarak bugüne kadar olduğu gibi bu seçimlerde de tarafsızlığımızı koruyarak; ayrım yapmaksızın tüm adaylara başarılar diler, seçim sonuçlarını Kuzey Makedonya’daki Türk toplumu adına sorunların çözüleceği bir adım olarak görmek isteriz.

Ayrıca, yeni belediye yönetimlerinde yer alacak Türk siyasi temsilcilerinin ülkemizdeki Türk toplumunun sosyal, ekonomi, siyasi, kültürel, eğitim, hakça temsil ve diğer alanlardaki sorunların çözümü için azami gayret göstermeleri MATÜSİTEB olarak en önemli beklentilerimiz arasında yer almaktadır.

Bu konuda MATÜSİTEB olarak soydaşlarımızı ilgilendiren söz konusu durumları yakından takip edeceğimizi özellikle ifade etmek isteriz.

Seçimlerin ülkemiz, devletimiz ve Türk toplumunun geleceği adına hayırlara vesile olmasını temenni ederiz.”

Önceki Haber

Mevlid Kandili bugün idrak edilecek

Sonraki Haber

Mescid-i Haram’da bir buçuk yıl aradan sonra ilk kez aralıksız saf tutuldu