Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) Genel Başkanı Hüsrev Emin, Türk Demokratik Partisi (TDP) Genel Başkanı ve milletvekili Beycan İlyas’ı TDP Genel Merkezi’nde ziyaret etti.

TİMEBALKAN

Nisan ayında yapılması planlanan nüfus sayımı konusunun ele alındığı görüşmede Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Enver Hüseyin ve MATÜSİTEB Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Süleyman da yer aldı.

TDP Genel Başkanı Beycan İlyas görüşmeyle ilgili basın mensuplarına yaptığı açıklamada, TDP Genel Merkezi’nde MATÜSİTEB Genel Başkanı Hüsrev Emin’i ağırlamaktan şeref duyduklarını söyledi.

Nüfus sayımı yasasının ilk halinde boşluklar gördüklerini ve hem görüşmeler yaptıklarını hem de değiştirgeler sunduklarını hatırlatan İlyas, sunulan değiştirgelerin yeni yasa tasarısına eklendiğini ve bu haliyle meclis gündemine sunulduğunu belirtti.

– Nüfus sayımı sürecinde hakça temsil ilkesi uygulanacak

İlyas, “Sonuç itibariyle yasa tam anlamıyla bizleri memnun etmese bile özellikle hakça temsil ilkesinin uygulanması konusundaki ısrarımız yeni yasa tasarısında yer aldı. Bu yeni yasa tasarısındaki yer alan, bizler için özellikle Makedonya’da yaşayan Türkler için ve diğer azınlıklar için önemi şudur, yerel çapta özellikle yerel komisyonlarda, yerel eğitmenlerde ve en önemlisi saymanların hakça temsili uygulanacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Nüfus sayımının milli bir mesele olduğunun altını çizen İlyas, “Eskiden yaşanılan ve bizleri zor durumda bırakan yani Makedonya’da yaşayan özellikle bizleri ilgilendiren Türklerin sayısı üzerinde herhangi bir oyun oynanılması veya bu konuda herhangi bir siyasi veya farklı bir şekilde yaklaşılması bizler için kabul edilebilecek bir durum değil. Mevcudiyet ne ise, reel tablo ne ise o şekliyle çıkması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

– Bu konuda MATÜSİTEB’e de önemli bir görev düşmekte

Demokrasilerde sivil toplum kuruluşlarının katılımının önemine dikkati çeken İlyas, “MATÜSİTEB Genel Başkanı Hüsrev Emin’e de teşekkür etmek istiyorum. Yasanın meclise girmesiyle birlikte kendisi bu konuda yoğun bir şekilde bizlerle irtibatta bulundu.” dedi.

Bu süreçte halkın bilgilendirilmesinin önemli olduğunu ifade eden İlyas, “Biz bu dönemde özellikle bu konuyla fazlasıyla ilgileneceğiz. Gereken tüm çalışmaları yapacağız. Medya aracılığıyla, bizzat fiziki olarak bölgelerimizi gezip halkımızı bu konuyla ilgili bilgilendireceğiz. Bu konuda MATÜSİTEB’e de önemli bir görev düşmekte. Genel Başkanımız sayın Hüsrev Emin de bugün bizleri ziyaretinin ana amacı buydu. Kendileriyle bu konuları istişare ettik, konuştuk ayrıntısıyla. Bundan sonra hep birlikte çağrımızı da yineleyerek bu konudaki gereken çalışmaları yapacağız.” diye konuştu.

MATÜSİTEB Genel Başkanı Hüsrev Emin de nüfus sayımı ile ilgili kapsamlı bir değerlendirme toplantısı gerçekleştirdiklerini söyledi.

– Çalışmaların başladığı dönemden itibaren MATÜSİTEB olarak bizler de koordinasyon çalışması içerisinde olacağız

Yasa tasarısının meclise gelmesi sürecinde TDP ile irtibatta olduklarını kaydeden Emin, “Tamamen siyaset üstü, sivil toplum kuruluşları üstü bir mesele olması hasebiyle (TDP’nin) bu noktadaki hassasiyeti gerçekten bizleri de mutlu etti, memnun etti. Kendilerini bu noktada gerçekte takdir etmek gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Emin, “Kuzey Makedonya’daki Türk toplumunun dağınık bir şekilde yaşamış olması bizleri biraz daha dezavantajlı gibi görünse de MATÜSİTEB çerçevesinde teşkilatlandığımız üye derneklerimizin aracılığıyla ister oradaki TDP’nin şube teşkilatlarıyla ister farklı siyasi oluşumların teşkilatlarıyla çalışmalar yürüteceğiz. Özellikle bu noktada sahada MATÜSİTEB’in ön planda halkı şuurlandırmak, bilgilendirmek, saymanların belirlenmesi gibi konularda bizim de düşüncelerimiz veya adaylarımız ile ilgili bir görüşme oldu. Bu bir başlangıç. Sahada yapılacak olan çalışmaların başladığı dönemden itibaren bizler de koordinasyon çalışması içerisinde olacağız” değerlendirmesinde bulundu.

– Siyaset üstü bu meselede ne yapılması gerekiyorsa el birliğiyle yapcağız

2011 yılında yapılan sayımlarda da o dönem hem MATÜSİTEB hem TDP olarak ciddi bir koordinasyon çalışması yapıldığını ve aynı şekilde bunu geliştirerek devam ettirmek istediklerinin altını çizen Emin, “Bu tamamen milli bir mesele olduğu için kurumlar ve kuruluşlar üstü ister siyasi ister stk kuruluşları olsun bizim geleceğimiz, varlığımız meselesinde ciddi bir önem addettiği için bu noktada gerçekten ne yapılması gerekiyorsa el birliğiyle yapacağız.” diye konuştu.

Önümüzdeki dönemde diğer siyasi partilere de toplantı talebinde bulunacaklarını belirten Emin, “Bu bir seçim değil bu tamamen belki önümüzdeki 10 yılın veya bundan sonraki Makedonya’nın bölge veya nüfus yapısını şekillendirecek bir süreç. Mevcut Kuzey Makedonya ana yasasının hakça temsil ilkesine bağlı olarak oran üzerine bir içerik, bir konsept çalışmasında bulunduğu için bu noktada gerçekten nüfus sayımı özellikle önem arz ediyor.” ifadelerini kullandı.

– Nüfus sayımının Makedonya’nın nüfus anlamında gerçek resmini ortaya çıkarmasını diliyoruz

Bundan sonra sahada sayımın önemini anlatmak, bilgilendirmek ve şuurlandırmak için çalışmalar yürüteceklerini söyleyen Emin, “Seminerlerden başlayan köy ziyaretleri, ev ziyaretleri, halkla buluşmalar, toplantılar belki de saymanların ortak seminerleri de düzenlenecek. Bugün bu bir başlangıçtır, inşallah bundan sonra da daha yoğun bir şekilde irtibatımız devam edecektir.” dedi.

Türk toplumu olarak yapılacak sayım çalışmalarında hep birlikte hareket etmeyi düşündüklerini ifade eden Emin, “Bizler için hayati öneme sahip nüfus sayımının Makedonya’nın nüfus anlamında gerçek resmini ortaya çıkartacak, Türklerin de kurucu unsur millet olması hasebiyle hak ettiği yere gelmesi, sağa sola çekişmeden Kuzey Makedonya’nın tam bir multietnik, multikültür yapıya sahip olduğunu gösterecek bir sayım olmasını diliyoruz.” şeklinde konuştu.

Önceki Haber

Kafe ve restoranların çalışma saatleri uzatıldı

Sonraki Haber

Haradinaj, Arnavutluk ile birleşme fikrini ileri sürdü