MATÜSİTEB’ten seçim açıklaması

Makedonya Türk Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (MATÜSİTEB) Genel Başkanı Hüsrev Emin, 15 Temmuz erken genel seçimleriyle ilgili bir açıklama yayınladı.

MATÜSİTEB Genel Başkanı Hüsrev Emin, her seçimin olduğu gibi bu seçimlerinde Türk toplumu için ayrı bir öneme sahip olduğunu belirterek, “Geçirmekte olduğumuz pandemi süreciyle birlikte, bu seçimler ülkemizin geleceği açısından yeni bir döneme girileceği kuvvetle muhtemeldir. Kuzey Makedonya’daki Türk toplumunun geleceğinin de yeniden şekilleneceği, tarihimizde ilk defa 3 Türk siyasi partimizden 6 milletvekili adayının yarışıyor olmasından dolayı büyük bir önem arz etmektedir.” ifadelerini kullandı.

Önümüzdeki 4 yılda Kuzey Makedonya Meclisinde Türk toplumunun temsiliyet oranının artmasının beklendiğini kaydeden Emin, “Tüm soydaşlarımızın sahip oldukları hür iradelerini kullanıp söz konusu seçimlere demokratik haklarını kullanmak adına yoğun bir şekilde oylamalara katılım sağlamaları gerektiğini vurgulamak isteriz. Diğer taraftan, Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği – MATÜSİTEB olarak bugüne kadar olduğu gibi bu seçimlerde de tarafsızlığımızı koruyarak; ayrım yapmaksızın tüm adaylara başarılar diler, seçim sonuçlarını Kuzey Makedonya’daki Türk toplumu adına sorunların çözüleceği bir adım olarak görmek istiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Yeni Hükümette yer alacak Türk siyasi temsilcilerinin ülkedeki Türk toplumunun sosyal, ekonomi, siyasi, kültürel, eğitim, hakça temsil ve diğer alanlardaki sorunların çözümü için azami gayret göstermeleri MATÜSİTEB olarak en önemli beklentiler arasında yer aldığının altını çizen Emin, şunları belirtti:

“Bu konuda MATÜSİTEB olarak söz konusu durumları yakından takip edeceğimizi özellikle ifade etmek isteriz. Seçimlerin ülkemiz, devletimiz ve Türk toplumunun geleceği adına hayırlara vesile olmasını temenni ederiz.”

Read Previous

Saraybosna Film Festivali’nde Onur Ödülü, Meksikalı yönetmen Franco’ya verilecek

Read Next

Dünya’da 2019’da yaklaşık 690 milyon insan aç kaldı