MATÜSİTEB’ten isim değişikliği açıklaması

Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB), Yunanistan ile varılan ve Makedonya Meclisi tarafından kabul edilen isim değişikliği anlaşması hakkında bir mesaj yayınladı.

Yunanistan ile varılan ve Makedonya Meclisi tarafından kabul edilen isim değişikliği anlaşması hakkında bir mesaj yayınlayan Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) açıklamasında, “İsim sorunun çözülmesiyle başlayan ve Makedonya Cumhuriyeti için hayati öneme sahip bu yeni dönemin başta ülkemiz ve soydaşlarımız olmak üzere hayırlı olmasını ve büyük değerler kazandırmasını temenni ederiz” denildi.

MATÜSİTEB tarafından yayınlanan isim anlaşması bildirisinde şu ifadelere yer verildi:

“Tarih boyunca çok etnikli, çok kültürlü ve çok dinli toplumsal yapıya ev sahipliği yapmış Makedonya Cumhuriyeti’nin kuruluşundan itibaren en sadık milleti olan Makedonya Türkleri, her zaman ülkenin gelişmesi, kalkınması ve her alanda ilerleme kaydetmesi hususunda büyük hassasiyet göstermiştir. Makedonya’daki Türk soydaşlarımız ile ülkenin ortak geçmişinden gücünü alan sağlam bağların zayıflamadan, aksine sürekli güçlenerek yenilenmesi, hem soydaşlarımızın topluma entegre olması hem de ülkemizde farklı etnisitelerin bir arada yaşamasının sorunsuz devam etmesine katkıda bulunmuştur ve bulunmaya devam edecektir.

Kuruluşundan itibaren birçok siyasi badire atlatan Makedonya Cumhuriyetinin tüm bu süreçlerde en sağduyulu milletlerinden olan Türkler, en son komşu ülke Yunanistan ile yaşanan ve nihayet çözüme kavuşturulan isim sorunu ile ilgili olarak da aynı tavrı takınmıştır. 1991 yılından itibaren, 27 yıldır var olan sorunun her iki tarafın konsensüsü ile çözülmüş olmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Başta ülkemiz Makedonya Cumhuriyeti’nin başta NATO ve AB olmak üzere uluslararası kurum ve kuruluşlara üyelik yolunun açılmış olmasının yanı sıra, ülkedeki azınlık toplulukların daha geniş yelpazeli haklara sahip olacağı ümidiyle yaşanacak tüm gelişmelerin yakın takipçisi olacağımızı belirtmek isteriz.

MATÜSİTEB olarak bizler, Makedonya Türklerinin başta kimlik muhafazası olmak üzere, eğitim, kültür, sosyo ekonomi ve hukuk alanında, yeni dönemde uzun vadeli stratejik hedefler doğrultusunda eylem planlarını Makedonya Devleti Hükümeti tarafından diğer etnik topluluklar ile ilgili atılacak her adımda yer almaya ve yapılacak her çalışmaya katkı sağlamaya hazır olduğumuzu bir kez daha ifade etmek isteriz.

İsim sorunun çözülmesiyle başlayan ve Makedonya Cumhuriyeti için hayati öneme sahip bu yeni dönemin başta ülkemiz ve soydaşlarımız olmak üzere hayırlı olmasını ve büyük değerler kazandırmasını temenni ederiz.”

Read Previous

İsmaili ve İzeti’den Erdoğan’a destek mektubu

Read Next

Sancak’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan’a destek mitingi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *