MATÜSİTEB’den Profesörler Kurulu’na: “Bildiriyi Geri Çekin ve Türkiye’den Özür Dileyin”

MATÜSİTEB bugün yaptığı yazılı açıklamada, Profesörler Kurulu tarafından 17 Ocak 2016 tarihinde ‘’Barış İçin Akademisyenler’’ başlığı altında yayınlanan bildiride, Türkiye’de meydana gelen olaylar hakkında fiili durumun analizi yapılmadan mesleki dayanışma gösterilme istenildiği vurgulanıyor.

MATÜSİTEB yaptığı yazılı açıklamada, Profesörler Kurulu’na şu soruyu iletti: “Saygıdeğer profesörler, nelerden memnuniyetsizlik duyuyorsunuz – Türkiye Cumhuriyeti  kendi Devletini  terör ve terör saldırılarından koruduğu için mi, yada?”

MATÜSİTEB, ayrıca Profesörler Kurulu’na şunları hatırlatmaktadır:

“Şunu bilmenizi istiyoruz ki, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve güvenlik güçleri terörist PKK’ya karşı mücadele etmektedir. Evet saygıdeğer profesörler, Türkiye Cumhuriyeti Devleti her egemen devletin yapacağı ve yapmakta olduğu gibi terörist unsurlara karşı ülkesini ve halkını savunmaktadır. Sizin belirttiğiniz gibi Kürt halkına karşı bir mücadele yürütmemektedir. Tezlerinizi karıştırıyorsunuz. Burada Makedonya’da  adlandırdığınız gibi herhangi bir isyancı grupla değil, uluslararası kurumlar tarafından terör örgütü olarak kabul edilmiş bir grupla mücadele edilmektedir.”

Makedonya’daki ekonomik, sosyal, siyasi ve dibe vurmuş eğitim sistemine katkı vermeniz yerine, Anayasal adıyla Makedonya’yı ilk tanıyan ve her alanda destek veren Türkiye’ye saldırmanızı kınıyoruz şeklinde açıklamlar yapan MATÜSİTEB yetkilileri, Profesörler Kurulu’nun bildiriyi geri çekmesi ve Türkiye Devleti’nden özür dilemesini istedi.

Read Previous

Yakıt Fiyatları Litre Başına 3,5 Denar Azaldı

Read Next

Vizesiz Avrupa Çok Yakında

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *