MATÜSİTEB yeni başkanını seçiyor

Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği’nin (MATÜSİTEB) yeni yönetim ve genel başkan seçimi gündemiyle 9. Olağan Genel Kurul Toplantısı düzenleniyor.

TİMEBALKAN

Başkent Üsküp’teki bir otelde düzenlenen toplantıya, MATÜSİTEB Genel Başkanı Hüsrev Emin, TİKA Üsküp Koordinatörü Halim Ömer Söğüt, TRT Makedonya temsilcisi Ömer Rahmi Serim, MATÜSİTEB eski genel başkanları Süleyman Baki ve Tahsin İbrahim, dernek başkanları ve meclis üyeleri katıldı.

9. Genel Meclis Toplantısı’nda Divan Başkanı Ersin İsmail, üyeler ise Cemal Mehmed ve Yaşar Süleyman seçildi.

Açılış konuşması gerçekleştiren TİKA Üsküp Koordinatörü Halim Ömer Söğüt, Türk toplumunun bir ferdi olarak burada bulunmaktan dolayı gururluyum ve mutlu olduğunu söyledi.

Söğüt, “Balkanlar ve Rumeli’de özellikle bölgenin incisi Kuzey Makedonya’da Türk toplumu her zaman kendine özgün bir yapıyla kendi özgür iradesiyle seçimlerini yapabilmiş ülkenin ve bölgenin her zaman barış unsuru, hoşgörü unsuru olagelmiştir.” dedi.

Dünyada 150’den fazla ülkede faaliyet gösteren TİKA’nın gönül coğrafyası şeklinde nitelendirdiği dost, kardeş ve soydaşların olduğu Rumeli bölgesine özel önem atfettiğinin altını çizen Söğüt, “Bunun içerisinde ise Kuzey Makedonya’da kurucusu olduğu saygıdeğer Türk toplumunun yaşadığı Türkiye Cumhuriyeti’yle her alanda ilişkilerimizin ileri noktada olduğu müstesna bir ülke olarak ve dahi bu müstesna özelliğini MATÜSİTEB gibi dünya üzerinde kendine müşahhas bir kuruluşla taçlandıran önemli bir ülke olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin daima yanında olduğu bir dostumuzdur.” ifadelerini kullandı.

MATÜSİTEB Genel Başkanı Emin de 2019 yılında yapılan son genel kurul toplantısından sonra oluşan olağanüstü durumlar nedeniyle 9. Olağan genel kurulu ancak bugün toplanabildiğini söyledi.

Yapılacak olan bu genel toplantısının hem MATÜSİTEB için hem de Makedonya Türk toplumuna hayırlar getirmesi temennisinde bulunan Emin, “Ben biraz sonra farklı noktalar için tekrar söz alacağım için özellikle olağanüstü durumlardan geçtiğimiz bu iki dönem başkanlık yaptığım MATÜSİTEB’te layıkıyla görevi yerine getirmeye çalıştım. İnşallah önümüzdeki dönemde bugün seçilecek olan yeni genel başkan ve yeni yönetim kurulunun daha iyi başarılara daha iyi çalışmalara ve Makedonya Türk toplumunun geleceği için yeni nesiller için daha iyi adımlar atmasını temenni ediyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

MATÜSİTEB’in 9. Olağan Genel Kurul’unda tek aday olan ADEKSAM Derneği Başkanı Tahsin İbrahim ise basın mensuplarına yaptığı açıklamada, MATÜSİTEB’in Makedonya Türk toplumu içerisinde önem arz eden, önem taşıyan bir kurum olduğunu belirtti.

MATÜSİTEB’in son yönetim kurulu toplantısında kendisinin MATÜSİTEB’in genel başkanlığına aday olarak gösterildiğini kaydeden İbrahim, “Bugünkü genel kurulda MATÜSİTEB üye derneklerinin oylarıyla, kararıyla MATÜSİTEB’in genel başkanı seçilecektir. MATÜSİTEB Makedonya Türkleri için önemli bir kurumdur. Ülkedeki Türk toplumunun ihtiyaçlarını tespit ederek bu ihtiyaçlar doğrultusunda proje üreten halkımızın kültür alanındaki faaliyetleriyle, milli ve manevi değerlerimizi dik tutan bir kurumdur. Aynı zamanda Makedonya Türkleri arasında Makedonya’nın her kesiminde, her bölgesindeki Türklerin milli birlik ve beraberliğini sağlayan, bugüne kadar da ülkemiz genelinde, halkımızın birlik ve beraberliğini sağlamış ve bundan sonra da aynı gayretle ülke genelde Türk toplumu içerisinde milli birlik ve beraberliğimizi sağlayacak.” şeklinde konuştu. 

ADEKSAM Başkanı Tahsin İbrahim, 2012-2016 yılları arasında MATÜSİTEB’in 4. Başkanı olarak görev yapmıştı.

Toplantıda MATÜSİTEB Genel Başkanı Hüsrev Emin, mevcut yönetimin faaliyet ve mali raporlarını sundu.

Programda geçtiğimiz dönemde vefat eden MATÜSİTEB eski İcra Müdürü Cüneyt Daut anıldı.

9. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nın oylama kısmı basına kapalı şekilde gerçekleştiriliyor.

Read Previous

Arnavutluk arşivi Osmanlı dönemi belgeleriyle zenginleşti

Read Next

Kosova’da multietnik parlamento grubu milletvekilleri AP heyeti ile görüştü