MATÜSİTEB ve UKİD’ten “Sarı Saltuk” İstişare Toplantısı

Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) ile Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği (UKİD) işbirliğinde bu akşam Üsküp’te “Sarı Saltuk Buluşması İstişare Toplantısı” düzenlendi.  

Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) ile Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği (UKİD) işbirliğinde bu akşam Makedonya’nın başkenti Üsküp’te yemekli “Sarı Saltuk Buluşması İstişare Toplantısı” düzenlendi.  İstişare toplantısına UKİD Şeref Başkanı Musa Serdar Çelebi, UKİD Başkanı Zeki Çalışkan, MATÜSİTEB Genel Başkanı Hüsrev Emin, T.C. Üsküp Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Murat Alkan, Ensar Derneği Başkanı Süleyman Baki, Makedonya Bilim ve Sanat Akademisi (MANU) Üyesi Numan Aruç, TMBH Genel Başkanı Erdoğan Saraç, Türkiye Marif Vakfı Makedonya Temsilcisi Mustafa Dillioğlu, Uluslarası Balkan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Şener Bilal, Uluslararsı Vizyon Üniversitesi temsilcisi Muhittin Kahveci, dernek başkanları ve çok sayıda davetli katıldı.

İstişare toplantısında selamlama konuşması yapan MATÜSİTEB Genel Başkanı Hüsrev Emin, “Sarı Saltuk Balkanlarda son dönemde Türk ve İslam medeniyetinin ilk izlerini gördüğümüz çok değerli bir kişi” dedi. Balkanların İslamlaşması ve Türkleşmesi için Sarı Saltuk’un bu topraklarda gerçekleştirdiklerin öneminde değinen Emin, “Bizler asırlar sonra Osmanlı şehri Üsküp’te kendisini yeniden anmak ve daha iyi anlamak için seminer yerine bir istişare toplantısı düzenlemeyi kararlaştırdık” şeklinde konuştu.

Selamlama konuşması yapan UKİD Başkanı Zeki Çalışkan, çok ani bir kararla Üsküp’e geldiğini belirterek UKİD hakkında bilgi verdi. Balkanların her yerinde Sarı Saltuk programları yaptıklarını bildiren Çalışkan, “Asıl programımız Romanya Babadağ’da. Sarı Saltuk Balkanların her ülkesinde olan bir zat. Gerek Bulgaristan’da, gerek Macaristan’da gerek Bosna Hersek’te. Bu programlarla Balkanlarda yeniden ahilik geleneğini, yardımlaşma ve hoşgörü geleneğini hatırlamayı, paylaşmayı arzuladık. Romanya Babadağ’daki toplantılarımız çok neşeli geçiyor. İnşallah bundan sonra Makedonya ve Kosova’daki toplantılarımız da bu şekilde gerçekleşir” ifadelerini kullandı.

“Sarı Saltuk insanlığın her coğrafyasında herkesin ihtiyacı olan barış içinde birlikte yaşamanın mimarı bir şahsiyet”

Yaptığı selamlama konuşmasında Balkanlardaki Sarı Saltuk programlarıyla ilgili bilgi veren UKİD Şeref Başkanı Musa Serdar Çelebi, “Bu akşam için önemli, anlamlı bir gündem oluşturduğumuzu düşünüyoruz. Katılımınız da bize heyecan verdi” dedi. Sarı Saltuk’u anlamaya çalıştıkları bir toplantı gerçekleştirdiklerini fakat çalışmalarının başında çok az güvenilir kaynak olduğunu kaydeden Çelebi, “Saltuknamenin yayınlanmasının ardından birkaç tane doktora teziyle birlikye genişlemesine araştırılmaya başlandı. Sarı Saltuk hakkında sağlam yerel kaynaklar yavaş yavaş oluşuyor.  Sarı Saltuk bugün hem Balkanlarda hem İslam dünyasında hem de insanlığın esasen her coğrafyasında herkesin ihtiyacı olan barış içinde birlikte yaşama felsefesinin, ruhunun mimarı bir şahsiyet” açıklamalarında bulundu.

Romanya’da Sarı Saltuk’un, Bosna Hersek’te Ayvaz Dede için anma programları düzenlendiğini hatırlatan UKİD Şeref Başkanı Musa Serdar Çelebi, bunlara benzer bir toplantının Makedonya’da da gerçekleşmesi gerektiği şeklinde görüş belirtti.

Selamlama konuşmalarının ardından istişare toplantısına katılan davetliler Makedonya’da Sarı Saltuk anma programı düzenlenmesi hakkında kendi fikirlerini beyan ettiler.

İstişare toplantısının ardından kesin tarih belirlenmemiş olmamakla birlikte önümüzdeki yıllarda Ohri’de Sarı Saltuk anma programı düzenlenmesi kararı alındı.

Sarı Saltuk, Balkanların Osmanlılar tarafından fethedilmesinden önce başlıca Balkanlarda ve civarındaki bölgelerde seyahat ederek insanlara İslam’ı tebliğ eden bir derviştir.

Read Previous

“Türk Akımı’ndan Bulgaristan, Sırbistan ve Macaristan’a Gaz Vereceğiz”

Read Next

Türk sanatçıların eserleri Arnavutluk’ta sergileniyor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *