Makedonya Türk Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (MATÜSİTEB), bir televizyon programında sarf edilen “Makedonya’da Türk yoktur” sözlerinin ardından “Türk varlığına yönelik nefret ve inkar söylemlerini kınıyor ve reddediyoruz” başlığıyla bir açıklama yayınladı.

MATÜSİTEB’ten konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Nüfus Sayımı neticelerinin açıklanmasının ardından Makedonya Türkleri olarak neticelere ilişkin net bir duruş sergilememiz, akabinde Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti’nin ilgili makamlarının meşru taleplerimize destek vermesi belirli çevrelerde ciddi bir rahatsızlık oluşturmuştur. Son günlerde ulusal tv kanallarında, haber siteleri ve sosyal medyada, sayım neticelerindeki Türklerin rakam ve oranlarına ilişkin ciddiyetten, siyasi ve ahlaki değerlerden uzak bazı yorumlar yapılmıştır.” denildi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“En nihayetinde ulusal bir kanalda PDSH Parti Başkanı Menduh Thaçi ve BESA Partisi Çayır Şube Başkanı Valon Bela adlı şahıslar, ülkemizdeki Türklerin varlığını inkar ederek maddi destek karşılığında nüfus sayımında soydaşlarımızın Türk olarak kayıt yaptırdığı iftirasını dile getirmişlerdir.Siyasi, insani ve ahlaki değerlerden yoksun bu iki müfterinin ülkemizdeki Türk varlığına yönelik nefret ve inkar söylemlerini en sert biçimde kınıyor ve reddediyoruz!

Ülkenin asli ve kurucu unsuru Makedonya Türkleri’nin asırlar boyunca kendi öz varlığına sahip çıkarak kardeşlik ve komşuluk hukukuna binaen diğer milletlerle geliştirdiği sağlam ve dostane ilişkilerin bu tarz söylemlerle yıpratılmaya çalışılmasını büyük bir üzüntüyle karşılıyoruz.Halk arasında fitne ve nifak tohumu ekmekle görevlendirilen bu şahısların kanunen suç sayılan nefret ve inkar söylemlerine binaen yetkili merciler tarafından inceleme ve soruşturmaya tabi tutularak gerekli yaptırımların uygulanmasını acilen talep ediyoruz.

Ayrıca ülkemizin Cumhurbaşkanından başlayarak Başbakan, Meclis Başkanı, siyasi parti liderleri, sivil toplum kuruluşları ve kanaat önderlerinin bu söylemleri en sert biçimde kınamalarını bekliyoruz. Unutulmamalıdır ki bu tarz söylemler çok kültürlü ve çok etnisiteli Kuzey Makedonya’nın huzur ve refahına zarar vermektedir.

Bu vesileyle bir kez daha ifade etmiş olalım; Bazı çevreler isteler de istemeseler de asırlardır dilimizi, dinimizi, kültür ve geleneklerimizi yaşattığımız gibi bundan sonra da yaşatmaya devam edeceğiz.Rabbim birliğimizi, dirliğimizi ve beraberliğimizi bozmaya çalışanlara fırsat vermesin!”

Önceki Haber

Bosna Savaşı’nın 9 kurbanının kimliği tespit edildi

Sonraki Haber

Kovaçevski: Ülkedeki tüm toplulukların haklarını en üst seviyeye yükseltmiş bir ülkeyiz