MATÜSİTEB: Tek Seçim Bölgesi ve Yedi Milletvekili Seçme İmkanı

Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği – MATÜSİTEB seçim yasasınde değişiklikler yapılmasını önermektedir. MATÜSİTEB’in yeni önerisi Makedonya’nın tek bir seçim bölgesi olması ve seçimlere açık listelerle gidilmesi. Hatırlanacağı üzere Makedonya altı seçim bölgesinden meclise 120 milletvekili gönderiyor.

Makedonya’da faaliyet gösteren 65’in üzerindeki derneğin çatı kuruluşu olan Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği seçim yasasındaki değişikliği şu sebeplerden dolayı önermektedir:

Yazılı açıklamada Türklerin en büyük çatı kuruluşa göre mevcut seçim sisteminin büyük siyasi partilerin lehine olduğunu dolayısyla küçük partilere seçim koalisyonu yapmadan milletvekili çıkarabilmesine önlemektedir. Böylece küçük partilerin bağımsız hareket etmesi engellenmektedir. Ayrıca iki büyük Makedon ve Arnavut partilerinin konumlarını güçlendirmektedir. Mevcut seçim sistemine göre etnik toplulukların siyaset partilerin 100 binin üzerindeki oyu boşa gitmekte ve sözkonusu partiler marjinel durumuna düşmektedirler.

MATÜSİTEB’e göre altı seçim bölgesi çok yapay. Seçim birimleri bölgesel olarak çok anlamsız çizilmiş ve ne coğrafi, ne tarihi, ne geleneksel ne de demografik bir bütünlüğü yok. Her seçim sonrasında Makedon ve Arnavut partileri asılsız mutlak güç oluşturuyor ve iktidar olma ayrıcalıklarını kullanıyorlar.

Altı yapay seçim birimi Türk toplumunın yanı sıra diğer daha küçük etnik toplulukların Makedonya’nın genelinde dağınık bir şekilde yaşadıkları için kendi oylarını biriktirmeye izin vermemektedir. Örneğin Makedonya’da yaşayan 80 bin Türk ( 3.85%) daha doğrusu 60 bin seçmen altı yapay seçin birimi dolayısyla kendi milletvekilini seçemiyor. Böylece büyük koalisyon ortaklarının iyi niyetine yada “hediyesine” kalmaktadırlar.

MATÜSİTEB’e göre eğer Makedonya seçime bir seçim bölgesi ve açık listelerle girdiği takdirde ve bu listeler 60 bin seçmen oy kullanırsa ve bir milletvekili için 9 bin oy gerekiyorsa 7 milletvekili seçme imkanı doğacaktır.

MATÜSİTEB seçimlerdeki diğer ciddi sorular şunlardır: seçmen listeleri, seçmen sayısı ve seçmen listelerine güvenin olmaması.

Şimdiye kadar çeşitli koalisyonlarla Türkler parlamentoda maksimum iki milletvekili ile temsil edildi.

Read Previous

KURBAN BEREKETİ MUHTAÇLARA ULAŞTIRILDI

Read Next

Başbakan Nikola Gruevski Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi’nde konuştu

One Comment

  • çok iyi bir teklif. ama aktuel türk parti liderleri bunu istemiyorlar
    seçmenlerle yüzleşemiyorlar tek bir seçim bölgesi populer bir türk
    lideri 30 40 bin oy civarında toplayabilir ama şimdiki polıtikacılar bu rakamın yüzde onunu alamazlar ve o yüzden gidip SDSM ve VMRO
    partilerine sokuluyorlar ve milletvekili oluyorlar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *