MATÜSİTEB Tek Seçim Bölgesi İstedi

Siyasi partilerin seçim paketi konusunda anlaşmaları için yarın son gün. Partiler şimdiye kadar hiçbir tartışmalı konu ile ilgili anlaşmaya varamadılar.

Sözkonusu konular arasında diyaspora oylarının kullanılması, seçim listelerin yeniden gözden geçirilmesi, Devlet Seçim komisyonu üyeleri ve yetkileri, ayrıca seçimler nasıl yapılacak, tek bir seçim bölgesi mi olacak yada olduğu gibi altı seçim bölgesi sistemi kalacak.

Çalışma grupları dün toplandı, ancak 4 siyasi partinin temsilcilerinin hemen hemen tüm konularda farklı tutumları var. Özel Savcının seçilmesi gibi acaba bu konular üzerinde de, ABD ve AB Büyükelçileri Jess Bailey ve Aiovo Orav’ın baskıları neticesinde son dakikada anlaşmaya varılacak mı? Bu konu yarın belli olacak. Görüşmelere Belçikalı uzman arabulucu Peter Van Houte de katılmaktadır.

Hatırlanacağı üzere Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği – MATÜSİTEB seçim yasasınde değişiklikler yapılmasını önermektedir. MATÜSİTEB’in yeni önerisi Makedonya’nın tek bir seçim bölgesi olması ve seçimlere açık listelerle gidilmesi.

TİMEBALKAN

Read Previous

Bosna Hersek’in En Genç Hafızı

Read Next

Üsküp’te Deprem

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *