Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) Genel Başkanı Hüsrev Emin, Demokratik Bütünleşme Birliği (BDİ) Genel Başkan Yardımcısı ve Parlamento Grup Başkanı İzet Meciti ile Meclis’te bir görüşme gerçekleştirdi.

Nisan ayında yapılması planlanan nüfus sayımı konusunun ele alındığı görüşmede MATÜSİTEB eski Genel Başkanı Prof. Dr. Süleyman Baki de yer aldı.

BDİ Genel Başkan Yardımcısı İzet Meciti TİMEBALKAN’a yaptığı açıklamada hem geçmişte hem de şu anda farklı pozisyonlarda iş birliği yaptığı dostlarla bir araya geldiklerini söyledi.

– Adil sayımlar analizlerde önemli yer tutacak

Görüşmelerde ve iş birliklerinde temel amacın vatandaşların ve süreçlerin iyiliği olduğunu kaydeden Meciti, “Birkaç konuyu görüştük. Konulardan biri de sayımdı. Nasıl bir süreç izleneceği, bu süreçte nasıl daha iyi koordine olabiliriz ve sayımın nasıl daha objektif ve adil olabileceğini görüştük. Çünkü adil sayımlar ekonomik analizler, siyasi analizler ve diğer yerli ya da uluslararası kurum analizlerinde önemli yer tutacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Ülkede ve Çayır Belediyesi’nde önemli bir faktör olan Türk toplumu ile iş birliği hakkında da konuştuklarını söyleyen Meciti, “Ortak tarihimiz var, ortak semtlerde ortak bir hayat yaşıyoruz. Geleceği de ülkedeki diğer etnik toplulukların zararını düşünmeden Arnavutların ve Türklerin çıkarına olacak projelerle birlikte inşa etmenin çok doğal olduğunu düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

İnsani yardım, ekonomi, siyaset ve pek çok farklı konuda iş birliklerini ele aldıklarını söyleyen Meciti, “Bu tür görüşmelerin belediyede faydaları olduğunu gördük ve bu görüşmelerin mecliste de derinleşmesine alan olduğunu görüyoruz. Çünkü temel amacımız ortak iyiye hizmet etmek.” şeklinde konuştu.

– Sayımların gerektiği gibi adil ve baskı altında kalınmadan yapılabilmesi için elimizden geleni yapacağız

MATÜSİTEB Genel Başkanı Hüsrev Emin de nisan ayında yapılacak sayımla ilgili ülkedeki siyasi liderlerle görüşme trafiklerinin devam ettiğini söyledi.

Nüfus sayımının ülkedeki Türkler için hayati öneme sahip olduğunun altını çizen Emin, “Nüfus sayımları 10 yılda bir, şu anki örnekte olduğu gibi da bazen daha da uzun yıllar yapılamıyor. Demokrasilerde pek çok hak da maalesef sayılara bağlanabiliyor. Kuzey Makedonya’nın kurucu unsuru olan Türkler olarak bu sayımları çok önemsiyoruz. Sayımların gerektiği gibi adil ve baskı altında kalınmadan yapılabilmesi için elimizden geleni yapacağız.” şeklinde konuştu.

Sayım süreciyle ilgili siyasi partilerle istişarelerin önemli olduğuna dikkati çeken Emin, “Öncelikli olarak Türk siyasilerle görüşmelerimizi yaptık. Ardından geçen hafta itibariyle Arnavut siyasi kanadında görüşmelere başladık. Sayımlarla ilgili bir derdimiz var ve bu derdimizi tüm muhataplarımıza anlatıyoruz. İnşallah bunların geri dönüşlerini alacağımızı umuyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

MATÜSİTEB Genel Başkanı Hüsrev Emin, misafirperverliklerinden dolayı BDİ Genel Başkan Yardımcısı İzet Meciti’ye teşekkürlerini sundu.

Önceki Haber

K. Makedonya’da koronavirüsten ölenlerin sayısı 2 bin 900’ü geçti

Sonraki Haber

Kovid-19 aşısının henüz ulaşmadığı Kuzey Makedonya’da halk, ihtiyacından fazla aşı alanlara tepkili