Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSTEB) tarafından yapılan açıklamada, ana muhalefet partisi VMRO DPMNE Genel Başkanı Hristiyan Mickoski’nin işgalci İsrail’e destek paylaşımına sert tepki gösterildi.

MATÜSİTEB’ten yapılan açıklamada muhalefet partisi lideri Hristiyan Mickoski’nin Filistin ve İsrail arasındaki süren çatışmalarla ilgili yapmış olduğu insanlık dışı açıklama Kuzey Makedonya’daki Müslümanlarda derin bir hayalkırıklığı ve sert tepkilere neden olduğu hatırlatıldı.

İsrail’in uzun yıllardan beri bölgede işgalci konumunda olduğu ve her yıl özellikle Ramazan Bayramı öncesinde Filistin halkını provoke eden eylemler düzenlediği vurgulanan açıklamada, “İsrail, Kudüs’te mübarek Ramazan ayı vesilesiyle Mescidi Aksa’da dini yükümlülüklerini yerine getiren Müslümanlara yönelik baskı ve şiddet eylemlerinde bulunmaktadır. 1948 yılından itibaren günümüze kadar zorla göç ettirme, kısıtlamalar, ambargo, baskılar, tacizler, katliamlar gibi çeşitli insanlık dışı yöntemlerle Filistin halkına yönelik kontrollü soykırım uygulanmaktadır.” denildi.

Açıklamada, “Üzülerek belirtmeliyiz ki uluslararası camia bu konuda sadece seyretmekle yetinmekte ve masum insanlar üzerinde uygulanan suç eylemlerine karşı hiçbir önlem almamaktadır. Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği – MATÜSİTEB olarak Hristiyan Mickoski’nin insanlık dışı açıklamasını şiddetle kınıyor, muhalefet partisi ile koalisyon ortağı olan tüm parti ve oluşumlara bu insanlık dışı açıklamaya mesafe koymasını ve en sert şekilde tepki göstermeleri çağrısında bulunuyoruz. Bilinmelidir ki tüm iyi ve vicdanlı insanlar Filistin halkıyla beraberdir. İsrail’in terör eylemleri ve insanlık dışı politikaları en sert biçimde kınanmalıdır.” ifadelerine yer verildi.

Önceki Haber

Hırvatistan’da yerel seçimler yarın yapılacak

Sonraki Haber

Beşiktaş şampiyon