Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSTEB) tarafından yapılan açıklamada, Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanlığı’nın işgalci İsrail’e destek paylaşımına sert tepki gösterildi.

MATÜSİTEB’ten yapılan açıklamada, “14 Mayıs 2021 tarihinde Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanlığı resmi twitter hesabından Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in Filistin-İsrail arasında devam eden çatışmalarla ilgili atmış olduğu tek taraflı ve gerçeklerden uzak, adeta İsrail’in mağdur olarak lanse edildiği tweeti alıntılayarak destek mesajı yayınlaması Kuzey Makedonya’da yaşayan Müslümanları rencide etmiştir.” denildi.

Uzun yıllardan beri mazlum ve mağdur Filistin halkına yönelik yapılan sistematik insan hakları ihlallerine göz yuman bu ikircikli tavrın asla Kuzey Makedonya’nın vicdanlı vatandaşlarının görüşünü yansıtmadığı vurgulanan açıklamada, “Kuzey Makedonya’da faaliyet gösteren 60 Türk sivil toplum kuruluşunun çatı örgütü Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği – MATÜSİTEB olarak KMC Dışişleri Bakanlığı’nın zulme destek niteliği taşıyan bu mesajını şiddetle kınıyor, konuyla ilgili KMC Dışişleri Bakanı Buyar Osmani’yi göreve davet ediyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, “Bilinmelidir ki zalimin ve zulmün safında yer alan her anlayış yok olmaya mahkûmdur. Ne pahasına olursa olsun, daima mazlum ve mağdur Filistin halkının yanındayız.” denildi.

Önceki Haber

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan: Uluslararası camia İsrail’e güçlü ve caydırıcı bir ders vermeli

Sonraki Haber

Filistin asıllı Amerikalı model Bella Hadid’den Filistin’e destek