MATÜSİTEB Genel Başkanlığına Tahsin İbrahim seçildi

Abdulhakim Hikmet Doğan Eğitim Kültür ve Sanat Merkezi (ADEKSAM) Başkanı Tahsin İbrahim, MATÜSİTEB’in 9. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda oy birliğiyle genel başkan seçildi.

Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği’nin (MATÜSİTEB) yeni yönetim ve genel başkan seçimi gündemiyle 9. Olağan Genel Kurul Toplantısı düzenledi.

Başkent Üsküp’teki bir otelde düzenlenen toplantıya, MATÜSİTEB Genel Başkanı Hüsrev Emin, TİKA Üsküp Koordinatörü Halim Ömer Söğüt, TRT Makedonya temsilcisi Ömer Rahmi Serim, MATÜSİTEB eski genel başkanları Süleyman Baki ve Tahsin İbrahim, dernek başkanları ve meclis üyeleri katıldı.

9. Genel Meclis Toplantısı’nda Divan Başkanı Ersin İsmail, üyeler ise Cemal Mehmed ve Yaşar Süleyman oldu.

Toplantıda MATÜSİTEB Genel Başkanı Hüsrev Emin, mevcut yönetimin faaliyet ve mali raporlarını sundu.

Raporların meclis tarafından kabul edilmesinin ardından geçilen oylamada yeni yönetim ve genel başkan seçildi.

Tek aday olan ADEKSAM Başkanı Tahsin İbrahim, oy birliğiyle MATÜSİTEB’in yeni Genel Başkanı seçildi.

MATÜSİTEB’in 9. Olağan Genel Kurul’unda tek aday olan ADEKSAM Derneği Başkanı Tahsin İbrahim basın mensuplarına yaptığı açıklamada, MATÜSİTEB’in Makedonya Türk toplumu içerisinde önem arz eden, önem taşıyan bir kurum olduğunu belirtti.

MATÜSİTEB’in son yönetim kurulu toplantısında kendisinin MATÜSİTEB’in genel başkanlığına aday olarak gösterildiğini kaydeden İbrahim, “Bugünkü genel kurulda MATÜSİTEB üye derneklerinin oylarıyla, kararıyla MATÜSİTEB’in genel başkanı seçilecektir. MATÜSİTEB Makedonya Türkleri için önemli bir kurumdur. Ülkedeki Türk toplumunun ihtiyaçlarını tespit ederek bu ihtiyaçlar doğrultusunda proje üreten halkımızın kültür alanındaki faaliyetleriyle, milli ve manevi değerlerimizi dik tutan bir kurumdur. Aynı zamanda Makedonya Türkleri arasında Makedonya’nın her kesiminde, her bölgesindeki Türklerin milli birlik ve beraberliğini sağlayan, bugüne kadar da ülkemiz genelinde, halkımızın birlik ve beraberliğini sağlamış ve bundan sonra da aynı gayretle ülke genelde Türk toplumu içerisinde milli birlik ve beraberliğimizi sağlayacak.” şeklinde konuştu. 

ADEKSAM Başkanı Tahsin İbrahim, 2012-2016 yılları arasında MATÜSİTEB’in 4. Başkanı olarak görev yapmıştı.

MATÜSİTEB’in yeni yönetim kuruluna Köprü Derneği, ADEKSAM, Gayret Derneği, Genç Kalemler Derneği, Kalkan Derneği, Hacegan Elit Derneği, Dost Eli Derneği, Ensar Derneği, Hamidiye Medresesi ve MATÜKAT dernekleri seçildi.

Denetim Kurulu’nda Yakup Efendi Derneği, Hıdırellez Bahar Şenlikleri Festivali, Hacegan Derneği ve Işık Derneği yer aldı.

Onur Kurulu’na ise Tek İstikbal Derneği, Namık Efendi Derneği, Ali Bey Derneği ve Derya Derneği seçildi.

Read Previous

Kavala’daki yeni gişeler yakında hizmete girecek

Read Next

Kosovalı Sırplar ülkedeki kurumlardan çekildiklerini açıkladı