MATÜSİTEB Genel Başkanı Emin, “15 Temmuz Özel Oturum” programında konuştu

Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) Genel Başkanı Hüsrev Emin, Evrensel Kalkınma Derneği’nin düzenlediği “15 Temmuz Özel Oturum” programında konuştu.

Programda Türkiye Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, MATÜSİTEB Genel Başkanı Hüsrev Emin, Evrensel Kalkınma Derneği Başkanı Can Çakır, Evrensel Kalkınma Derneği Üyesi Ahmet Alp ve MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve 15 Temmuz Gazisi Yusuf Balıkçı birer konuşma yaptı.

“15 Temmuz Özel Oturum” programında konuşma yapan MATÜSİTEB Genel Başkanı Hüsrev Emin, “Kuzey Makedonya’da biz Türklerin yaşadığı bölgede, Türkiye’nin bir ilinden farkı yoktur. Biz o gece zaten her daim olduğu gibi en önemli bağımlılığımız Türkiye olduğu için sanki kendi ülkemizde bişey olmuş gibi bir hareketlenme yaşadık” ifadelerini kullandı.

Emin, “15 Temmuz sanki Türkiye sınırları içinde değil de Üsküp’te, Gostivar’da, Doğu Makedonya’da olmuş gibi öyle bir refleksle tepki verildi. İlk etapta hemen büyükelçiliğe koştuk. Yaklaşık 150 kişi 5, 10 dakika içinde sosyal medyada organize olarak toplandık. İlk tepki orada başladı.” dedi.

“15 Temmuz gecesi K. Makedonya’daki şehirlerden vatandaşlar Büyükelçilikte toplandı”

MATÜSİTEB Başkanı Hüsrev Emin konuşmasının devamında, “Cumhurbaşkanımız sadece Türkiye’deki miilete değil, bizlere de emir telaki ederek sokaklara inin der gibi. Bizde emir olarak telaki ederek tüm Makedonya kasabalarındaki vatandaşlar Türkiye Büyükelçiliği etrafına akın akın insanlar geldi.” şeklinde konuştu.

15 Temmuz hain darbe girişimi sürecinde MATÜSİTEB olarak 10 gün art arda demokrasi nöbeti tuttuklarını söyleyen Emin, ” Türkiye’nin Üsküp Büyükelçiliği ile farklı faaliyetler düzenlemeye gayret ettik.” dedi.

Emin son olarak, “FETÖ, Arnavutluk’ta yetiştirdiği elemanlarla birlikte çok etkileri var. Arnavutluk’a kıyasen Kuzey Makedonya ve Kosova’da ise biraz daha düşük seviyede. Özellikle Kuzey Makedonya’da 15 Temmuz’dan sonra toplumda FETÖ’ye etki ve destekte azalma var ve gittikçe de azalıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Read Previous

Saat 19:00 itibariyle seçime katılım % 45,74

Read Next

Oy verme işlemi sona erdi