MATÜSİTEB Delçevo’da iftar verdi

Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) Makedonya’nın doğusunda bulunan Delçevo’da iftar verdi.

TİMEBALKAN

Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) Makedonya’nın doğusunda bulunan Delçevo’daki II. Fatih Sultan Mehmed Camii’nde 150 kişiye iftar verdi. İftar programına, MATÜSİTEB İcra Müdürü Cüneyt Davut, Doğu Makedonya Müftülüğü Genel Sekreteri Reyhan Mandak, Yönetim Kurulu Üyesi Enis Emin, II. Fatih Sultan Mehmed Camii İmamı Seyfedin Selimovski ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Paylaşma, hoşgörü, merhamet, rahmet ve bereket ayı olan Ramazan ayında din kardeşleri ve soydaşları ile bir arada olmaktan memnuniyet duyduğunu ifade eden MATÜSİTEB İcra Müdürü Cüneyt Davut, “Kuruluşumuzdan itibaren bugüne kadar olduğu gibi, MATÜSİTEB olarak soydaşlarımızın yanında olmaya çalışıyoruz. Ülkemizdeki Türk azınlığının her türlü sorununu çözmek bizim öncelikli görevimizdir.” diye konuştu. Ayrıca Davut, “Mübarek Ramazan ayı vesilesiyle de sizlerle bir araya gelerek iftar soframızı paylaşma imkanı bulmak bizlere ayrı bir mutluluk vermektedir.” dedi.

“Makedonya’da az sayıda yaşayan Müslümanları unutmadıkları için MATÜSİTEB’e teşekkür ediyoruz”

İftar programı sonrası açıklamalarda bulunan II. Fatih Sultan Mehmed Camii İmamı Seyfedin Selimovski, Allah (c.c) yüce kitabında “Yiyin, için fakat israf etmeyin” buyurduğunu hatırlatarak, “Biz Müslümanlar Ramazan ayı boyunca sıradan günlerden yediğimiz ve içtiğimizden azını yiyip içiyor, oruç tutuyoruz. Günün sonunda da birlik içinde orucumuzu açıyoruz. Aynı zamanda bu ayın önemli getirilerinden biri de insanların birbirlerine, gerek ihtiyaç sahibi olan gerek olmayan kişilere kardeşliği artıracak şekilde iftar vermeleridir. Bundan dolayı da bu akşam MATÜSİTEB tarafından burada düzenlenen iftardan dolayı hem şahsım hem cami hem de burada yaşayan Müslümanlar adına teşekkür ediyorum” dedi.

Peygamber efendimizin hadislerini hatırlatan Selimovski, “Kim bir oruçluyu iftar ettirirse, oruçlu kadar sevap kazanır” buyurmuştur. Yine peygamberimiz birçok hadisinde iftar verenin cennette birçok ayrıcalığı olacağını duyurmuştur. Bu vesileyle de bizi unutmadıkları için, Makedonya’nın en doğusunda olan ve az sayıda Müslümanları hatırladıkları için MATÜSİTEB’e şükranlarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.

 

Read Previous

Yıldırım’dan Bulgaristan Başbakanı Borisov’a davet

Read Next

Makedonya’da kabine revizyonu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *