MATÜSİTEB: Bu mantıksızlığı ve gafleti Makedonya Türk toplumu olarak şiddetle ve esefle kınıyoruz

Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB), sözde “Üsküp’ün Osmanlı’nda Kurtuluşunun 110.yılı” vesilesiyle program düzenleyen Saray Belediyesi’ni kınadı.

MATÜSİTEB’ten konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Saray İlçe Belediyesi tarafından başkent Üsküp’ün sözde “Osmanlı’dan Kurtuluşunun 110.yılı” vesilesiyle yapılması planlanan organizasyonunu büyük bir hayret ve şaşkınlıkla öğrenmiş bulunmaktayız.” denildi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Asırlar boyu bu topraklarda barış ve istikrarı tesis eden Osmanlı hakimiyeti, din, dil ve ırk ayrımı göz etmeksizin tüm milletlerin huzur, refah ve barış içerisinde yaşamalarını sağlamıştır.

Dolayısıyla 1912’de Osmanlı Devleti’nin Üsküp’ten çekilirken Sırplar tarafından işgal edilmesini kutlamak akla ziyandır. Hele ki bu tarz bir organizasyonun bir Arnavut belediyesi tarafından düzenlenmesi ayrı bir garabettir.

Türkiye Cumhuriyeti her daim bölgenin kalkınması ve gelişmesi için şartsız ve koşulsuz destek sunarken böyle bir yaklaşım kabul edilemez.

Özellikle bu organizasyonu tertipleyenlere ve destekleyenlere şunu sormak gerekir; Kimden neyi kurtardınız? Osmanlı’nın Üsküp’ten çekilmesiyle birlikte Sırp mezaliminden etkilenenler sadece Türkler miydi? Arnavutlar bu zulümden etkilenmedi mi?

Bu mantıksızlığı ve gafleti Makedonya Türk toplumu olarak hiçbir şekilde kabul etmiyor, şiddetle ve esefle kınıyoruz.

Sorumluların bu noktada gerek adımları ivedilikle atmalarını ve bu büyük yanlıştan dönmelerini özellikle beklediğimizi vurguluyoruz.

Diğer taraftan son dönemde ülkemizdeki Türk – Arnavut kardeşliğini zedeleyecek adımların belli odaklarca planlı ve sinsi bir şekilde kışkırtıldığını farkındayız. Bu tarz adımların ülkenin istikrarsızlığına ve etnik gerginliklere yol açmasına ne pahasına olursa olsun izin vermeyeceğiz!”

Read Previous

Kosova’da elektrik kesintileri 1 Eylül’e kadar devam edecek

Read Next

Kosova ile Sırbistan gerginliğe yol açan giriş çıkışlar konusunda anlaşmaya vardı