Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) Genel Başkanı Hüsrev Emin, 21 Aralık Türkçe Eğitim Günü vesilesiyle bir mesaj yayınladı.

MATÜSİTEB Genel Başkanı Hüsrev Emin’in tebrik mesajında şu ifadelere yer verildi:

“Kuzey Makedonya’nın toplumsal yapısı açısından dünyaya model teşkil etmesi çok dinli, çok etnikli ve çok kültürlü bir sosyal hayata sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Asırlara dayanan ortak tarih ve kültür bilinci, ülkemizde yaşayan tüm diğer toplumlarla muhakkak ortak bir değerde buluşmamızı mümkün kılmaktadır.

Sadık vatandaş olarak bilinen Türkler her daim belirledikleri hedeflere ulaşmakla ve yaptıkları çalışmalarla yaşadıkları ülkenin gurur ile onur kaynağı olmayı başarmıştır. Malumunuz olduğu üzere 21 Aralık tarihi 1944 yılında Kuzey Makedonya Türkleri’nin Türkçe eğitim haklarını kazandığı gün olarak kabul edilmiştir. Bu anlamlı günün bayram olarak kutlanmasına yönelik yapılan girişimler neticesinde, 15 Şubat 2007 tarihinde Kuzey Makedonya Resmi Gazetesi’nde yayınlanan karar ile 21 Aralık günü, Kuzey Makedonya Türkleri’nin milli bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştır.

Ayrıca 21 Aralık, Kuzey Makedonya’daki Türklerin varlığı hususunda en önemli ispattır. Kuzey Makedonya’da çeşitli alanlarda faaliyet gösteren 60’a yakın derneğin çatı kuruluşu olan Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) tarafından 2008 yılından beri düzenlenen 21 Aralık Türkçe Eğitim Günü kutlamaları düzenlenmektedir. Bunun yanısıra kuruluşundan itibaren bugüne kadar olduğu gibi, MATÜSİTEB, Kuzey Makedonya’daki Türklerin başta eğitim olmak üzere, kültür, sanat, yardımlaşma, hukuk ve birçok alanda soydaşlarımızın sorunlarına çözüm üretmeyi temel gayesi olarak belirlemiş bu alanda ürettiği stratejilerle çalışmalarını sürdürmektedir.

Değerli soydaşlarım, bu yıl Covid 19 pandemisi gölgesinde, kısıtlı katılım ile 13.’sünü düzenlediğimiz 21 Aralık kutlama etkinliğine ülke genelinden soydaşlarımızla bir araya gelmek ve önemli bayramımızı birlikte kutlayacak olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum.

Bu vesileyle de 21 Aralık milli bayramımızı kutlar, Türkler ve Türkçe adına hayırlara vesile olmasını temenni ederim.”

Önceki Haber

İngiltere’de görülen Kovid-19 türü dünyada paniğe yol açtı

Sonraki Haber

Kuzey Makedonya’da yaşayan Türklerin “Türkçe Eğitim Bayramı” Edirne’de de kutlandı