MATTO gündemle ilgili basın toplantısı düzenledi

MATTO Başkanı Eyüp Kahveci, bugün MATTO ev sahipliğinde Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçisi Ömür Şölendil ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Türkiye’de yaşanan son olaylara ilişkin basın toplantısı düzenlendi.

Aydın Davud / TIMEBALKAN

Kahveci, “Bugünkü toplantımızın tertiplenmesinin amacı hepinizin de bildiği gibi 15 Temmuz 2016 Cuma günü Türkiye Cumhuriyetinde meydana gelen ordu içerisindeki bir grup FETÖ’cü terör örgütüne mensup cuntacının yapmaya kalkıştığı darbe girişimi ve onun sorasındada ilan edilen OHAL alakalı olarak kafalarınızda oluşabilecek bu sorulara cevap vermek.’’ ifadelerini kullandı.

Darbe girişiminin ilk gününden itibaren Makedonya medyasında bilgi kirliliği yaşandığına dikkat çeken Kahveci, “Dolayısıyla bugün burada sizlere birinci elden, birinci ağızdan kafanızda oluşabilecek sorulara cevap vererek bugünkü kirliliği gidermek istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Basın toplantısında konuşma gerçekleştiren Büyükelçi Şölendil, “Devletine ve milli iradeye bağlı silahlı kuvvetlerimiz ve emniyet mensuplarımızın darbe girişimine karşı verdikleri mücadele takdire şayandır. Bu bağlamda siyasi partilerimizin de parlamentoyu ve Cumhurbaşkanlığı külliyesini dahi bombalama ve Cumhurbaşkanımıza ve ailesine karşı suikast girişimine bulunma ve sivil halka ateş açma cüretini gösteren bu hain saldırılar karşısında birlik ve beraberlik içinde gösterdikleri kararlı tutum da siyasi tarihimizde önemli bir dönüm noktası olmuştur.” dedi.
2
“Sokağa darbeyi önlemek için dökülen halkımız bütün partilerden, bütün siyasi görüşlerden insanlar böyle bir hain darbe karşısında kendilerini sokağa attılar” şeklinde konuşan Şölendil canları pahasına darbenin karşısında duran vatandaşların bu hain girişimini önlemede önemli röl oynadıklarını belirtti.

Şölendil, “Nitekim bu darbe girişimcilerinin hedef gözetmeksizin halkın üstüne ateş açması sonucu maalesef 246 vatandaşımız şehit olmuştur, 2100’den fazla da vatandaşımız yaralanmıştır.” ifadelerini kullanırken FETÖ terör örgütünün yasadışı sinsi faaliyetleri hakkında gerekli uyarıların bir çok ülke nezdinde yapıldığını ve yapılmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.

Büyükelçi Şölendil, Türkiye’de Milli Güvenlik Konseyi’nin 20 Temmuz günü yaptığı toplantıda aldığı tavsiye kararı üzerine 21 Temmuz’da Meclis’in 3 aylık OHAL ilan etme kararı aldığını kaydetti.

Eyüp Kahveci, Türkiye’de OHAL’in ilan edilmesinin hiçbir şekilde ekonomik normal günlük hayatı etkilemediğini vurgularken, “Türkiye’deki bütün fabrikalar normal bir şekilde çalışmaktadır. İthalat ve ihracatta hiçbir kısıtlama yoktur.” şeklinde konuştu.

‘Kaygıya mahal verecek hiçbir durum söz konusu değildir’

Kahveci, “Bu süre içerisinde Türk lirasında yüzde 4’lük değer kaybı olmuştur. Zaman geçtikçe bu oran daha da aşağilara düşmektedir. Burada Makedonya’da, Makedonyalı firmalara, Türkiye’de iş yapan, iş yapmak isteyen Türk ortakla olan firmalara şunları söylemek istiyoruz ki 14Temmuz günü ne idiyse bugünde aynı şartlar geçerlidir. Kaygıya mahal verecek hiçbir durum söz konusu değildir.” dedi.

Kahveci, Türkiye’nin 2015 yılına göre 2016 yılında %4.8 büyümeyle dünyanın en çok büyüyen 5 ülkesinden bir tanesi olduğunu, Türkiye ile Makedonya arasındaki ticaret hacminin 2016 yılının ilk 5 ayında %21.5 büyüdüğünü sözlerine ekledi.

Read Previous

DSK’ya bugüne kadar 397 şüpheli seçmen başvurdu

Read Next

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Darbecilerin yanında yer alıyorsun

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *