Kuzey Makedonya Adalet Bakanı Bojan Maricik, Hakimler ve Savcılar Akademisi’nin, en iyi kadroların yargıya gireceğinin tek garantisi olduğunu söyledi.

Adalet Bakanı Bojan Maricik, Hakimler ve Savcılar Akademisi’nin kuruluşunun 15. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Akademi’nin önemi hakkında bir konuşma yaptı.

Adalet Bakanlığı ve Hükümet tarafından yargı sisteminin reformu yoluyla geliştirilmesi ve iyileştirilmesi için gösterilen çabalar hakkında konuşan Mariçik, “Akademinin en önemli rol oynadığı yer burasıdır. Akademi, ‘Yargı sisteminde eğitim mabedidir’. Kaliteli ve profesyonel hakim ve savcıların kaynağı ve en iyi kadroların yargıya gireceğinin tek garantisidir. Hakim ve savcıların itibarının ve güvenilirliğinin koruyucusu gibi önemli bir role sahip olan tüm yargı sistemi için bir başlangıç ​​noktası olduğu da söylenebilir.” ifadelerini kullandı.

Hakimler ve Savcılar Akademisi Kanununda yapılan değişikliklerin, Avrupa standartlarını karşılayan bağımsız, tarafsız ve verimli bir yargı sistemi oluşturma sürecinde Hükümet ve Adalet Bakanlığı’nın taahhütlerini ve taahhütlerini yerine getirmeyi amaçladığını vurgulayan Mariçik, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Akademi, hakim ve savcıların, hedef grupların ihtiyaçlarına göre tasarlanmış önceden hazırlanmış programlara göre teorik ve pratik bilgilerin mesleki gelişimini sürekli olarak aldıkları yargı ve savcılığa tek giriş noktası olmaya devam etmektedir.Bu, yargı sistemine kalite getiren, iç mevzuata ek olarak Avrupa İnsan Hakları ve Özgürlükler Sözleşmesi’ni, AB mevzuatını ve diğer uluslararası standartları bilen ve uygulayan hakim ve savcılar kadrosu yetiştiren bir formüldür.”

Akademi, Adalet Bakanı olarak Hakimler ve Savcılar Akademisi’nin gelişimine katkılarından dolayı Bakan Mariçik’e Teşekkürname verdi.

Önceki Haber

Gashi: Görüşmelerde ilerleme kaydediyoruz

Sonraki Haber

Otobüs kazasından yaralı kurtulanların tamamı Sofya’daki hastaneden taburcu oldu