Mamuşa’da Türk Edebiyatı Buluşması Tertiplendi

Kosova Türk Yazarlar Derneği ve “Doğru Yol” Türk Kültür Sanat Derneği edebiyat kolu şair ve yazarları, barış ve kardeşlik motosuyla çıktıkları şiir yollarındaki kervanının bu seferki durağı Mamuşa Belediyesi oldu.

Mamuşa’nın “Atatürk” Lisesi öğrencileriyle bir araya gelen Kosovalı Türk şair ve yazarlarımız, Balkanların ad yapmış romancısı Reşit Hanadan’ın öğrencileriyle bir araya geldiler.

Kosova Cumhuriyeti bağımsızlığının sekizinci yıldönümü vesilesiyle de düzenlenen etkinliğe Mamuşa’nın “Atatürk” Lisesi müdürü Hıvzi Mazrek, “Atatürk” Lisesi öğretmenleri ve öğrencileri katıldılar.

Kosova Türk Yazarlar Derneği Eşbaşkanı ve “Doğru Yol” Türk Kültür Sanat Derneği Edebiyat Kolu Başkanı Dr. Taner Güçlütürk, yaptığı konuşmada, Kosova’nın bu şirin ve tarihi Türk beldesinde gerçekleştirdikleri edebiyat buluşmasında lise öğrencileriyle bir arada olmanın memnuniyetini yaşadıklarını vurguladı. Geçen yıl Kosova Türk Yazarlar Derneği’nin 20. yıldönümü ve Çanakkale Savaşlarının 100. yıldönümü vesilesiyle başlayan Balkanlar çapındaki edebiyat buluşmalarının bu yıl ise Priştine’nin “Gerçek” ve “Doğru Yol” Türk Kültür Sanat Derneği’nin altmış beşinci yıldönümleri vesilesiyle kaldığı yerden devam ettiğini vurguladı. Bu etkinliğin tertiplenmesinde katkıları geçen Mamuşa Atatürk Lisesi Müdürü Hıvzi Mazrek’e ve Reşit Hanadan’a teşekkürlerini ileten Güçlütürk, öğrencilere hitaben yaptığı konuşmasında Reşit Hanadan gibi bir hocadan ders gördükleri için onların çok şanslı olduklarını ifade etti.

Mamuşa Atatürk Lisesi Müdürü Hıvzi Mazrek ise okullarında Kosova’nın ad yapmış büyük şair ve yazarlarını ağırlamanın onurunu yaşadıklarının altını çizerken, Mamuşa’yı ziyaret ederek bu programı tertipleyen Kosova Türk Yazarlar Derneği ve “Doğru Yol” Türk Kültür Sanat Derneği edebiyat koluna teşekkürler etti.

12697292_10153217888210146_7853423991120677116_o

Düzenlenen edebiyat buluşması programında önce Mamuşa “Atatürk” lisesi öğrencileri Bilnur Bütüç, Merve Bütüç, Zeliha Mazrek ve Yarin Taç, ardına da yazar ve şairlerimizden İskender Muzbeg, Zeynel Beksaç, Reşit Hanadan, Edin Kude, Yunus Şimşek, Birsen Gota, Dr. Taner Güçlütürk ve Canan Özer eserlerinden örnekler paylaştılar. Şairlerimizin şiirleri büyük veğeni ve alkış alırken, Mamuşalı lise öğrencileri Türk şiirinin güzellikleriyle adeta büyülendiler.

Düzenlenen edebiyat buluşmasında Şükrü Mazrek gibi Mamuşalı şairlerimizin de aziz hatırası yâd edilirken, bu bereketli ve güzel beldenin edebiyatımıza Reşit Hanadan gibi büyük bir değeri edebi yaratıcılığımıza kazandırdığının altı çizildi. Büyük ilgi ve beğeni bulan edebiyat şöleni, şair, yazar ve öğrencilerimizin Mamuşa’da ve Kosova’nın tarihi ve görkemli mimari eserlerinden biri olan Şivan Köprüsü’nde çektikleri hatıra fotoğraflarıyla son buldu.

Kosova ve Balkanların güzide Türk belediyelerinden biri olan Mamuşa, yaşattığı değerleri sayesinde günümüzde Balkanların ortasında Anadolu’nun bir kasabası gibi. 19. yüzyılın başında Padişah II. Mahmud bu çevreye hanlar, saraylar, camiler inşa ettirmekteydi. Bu sırada Anadolu’nun orta kesiminden, bir fikre göre, Tokat civarından getirilen Türk ahali ile kasaba meskûn hâle getirilmişti. Mamuşa, Prizren şehrine bağlı bir köy iken, son yerel idari düzenlemelerle birlikte belediye statüsü elde etti. Mamuşa’nın şu anki nüfusu dışında, bu nüfusun yarıdan fazlası da Türkiye’de özellikle Bursa ve Salihli (Manisa) gibi yerlerde yaşıyor.

12698527_10153217881375146_5183651263813134876_o

Read Previous

Fayman: Makedonya, Avrupa Birliği Sınırları Dışında Olmamalıdır

Read Next

Bosnalı Yasmin İzleyenleri Gözyaşına Boğdu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *