Kosova’daki tek Türk belediyesi Mamuşa’da Genel Aile Sağlık Merkezi’nin temel atma töreni mevcut Sağlık Bakanı  Armend Zemaj, mevcut Bölgesel Kalkınma Bakanı Enis Kervan, KDTP Genel Başkanı  Fikrim Damka, Belediye Yönetimi, KDTP yetkilileri ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla gerçekleştirildi.

Sağlık Bakanlığı ile ortaklaşa finanse edilecek, 738 bin 922 Euro tutarındaki yeni “Genel Aile Sağlık Merkezi”nin yapımı için iyi niyet anlaşması 2 Eylül 2020 yılında imzalanmıştı. Anlaşma ile yeni sağlık merkezi ile birlikte hekim ve sağlık personeli kadrosunun da arttırılması öngörülmektedir.

Belediye Başkanı Abdülhadi Krasniç törende yaptığı konuşmasında, ”Mamuşamıza sağlık alanında çok ihtiyaç duyduğumuz ve hayata geçmesi için çok çalıştığımız bir projeydi. Bugün çalışmalarımızın meyvesini alıyoruz ve Mamuşa’ya yakışacak bir Genel Aile Sağlık Merkezi projesine başladığımız için çok gururluyuz. Bu projenin hayata geçmesi için Sağlık Bakanına, KDTP Genel Başkanımıza, Milletvekillerimize ve projede emeği geçen herkese çok çok teşekkür ederim” ifadelerini kulandı.

KDTP Genel Başkanı Fikrim Damka ise yaptığı konuşmada, “Böyle güzel ve anlamlı bir projenin temelini atmaktan oldukça büyük mutluluk duyuyorum. Bu eser tamamiyle bir ekip çalışmasının ürünüdür. Sağlık Bakanı başta olmak üzere, Türk milletvekilleri ve Mamuşa Belediye Başkanımızın bu eserde büyük bir payı vardır. Kosova Türk Toplumunun talepleri doğrultusunda başlattığımız bu girişim, aslında çok kısa bir zamanda doğru bir çalışmanın neticesidir. Bildiğiniz gibi bu projeye Temmuz ayında başlamış, hemen akabinde de Sağlık Bakanı ve Mamuşa Belediye Başkanı’nın Eylül ayında imzaladığı iyi niyet anlaşması ile sağlam bir zemine oturtulmuştur. Yaklaşık 740 bin euro değerindeki bu anlamlı projenin temel atma törenini gerçekleştirmek çok şükür bizlere nasip oldu. Son dönemlerde küresel olarak yaşadığımız birçok olumsuzsuzluğa rağmen, bu güzel binayı Mamuşa’mıza kazandırmak bizleri bir hayli memnun etti. Bu ve bunun benzeri çalışmaları yapmayı önümüzdeki dönemlerde de sürdüreceğiz. Yeter ki birlik ve beraberlik parolasından vazgeçmeyelim. Yeter ki daha duyarlı ve daha koordineli bir şekilde çalışalım. Kosova Türk Toplumu bundan önce de birçok başarıya imza atmış, bugün gerçekleşen bu proje de Partimizin yerel ve merkezi kadrolarının iyi koordinasyon sonucunda elde edilen başarının yeni bir nişanesidir. Sizleri en kalbi duygularımla selamlarken, önümüzdeki dönemde yeni projelerle tekrar buluşmayı diliyorum” dedi.

Bugünden itibaren inşasına başlanılan Genel Aile Sağlık Merkezi; Aile Sağlık Birimini ve gerekli üniteleri, Radyoloji Birimi (Röntgen vs.), İç Hastalıkları Birimi, Kadın Hastalıkları (Jinekoloji) Birimi, Yataklı Muayene Odaları ve Acil Birimi’ni içinde barındıracak.

Kosovaport

Önceki Haber

Bulgaristan’da kalpazanlar ‘Rambo’ adına sahte pasaport düzenledi

Sonraki Haber

AB’de en ucuz elektrik Bulgaristan’da