Makedonya’nın Türkiye’den ithal ettiği domatesler güvenli

Makedonya Gıda ve Veterinerlik Ajansı, Makedonya’da, Türkiye’den ithal edilen domateslerin güvensiz olmadığını açıkladı.

Makedonya Gıda ve Veterinerlik Ajansı, Makedonya’da, Türkiye’den ithal edilen domateslerin güvensiz olmadığını açıkladı. AB’nin Güvensiz Gıda ve Hayvan Yemi için Hızlı Uyarı Sisteminin bir irtibat noktası olan Makedonya Gıda ve Veterinerlik Ajansı, Makedonya pazarında Türkiye’den güvensiz domates ithalatına dair herhangi bir bildirim alınmadığını belirtti.

Ajans’tan yapılan açıklamada, muayene hizmetleri kapsamında, ithal edilen sebzelerin sevkiyatları gerçekleşmeden sürekli kontroller yürütüldüğünü ifade edilirken, izin verilen azami konsantrasyonların üzerinde böcek ilacı veya diğer zararlı maddeler içermediklerini teyit edilen ve laboratuvar testleri yapılan ürünlerin piyasaya sürüldüğünü bildirdi.

Gıda ve Veterinerlik Ajansı’ndan yapılan açıklamada, “İç pazar, dağıtım merkezleri ve işleme tesisleri düzenli olarak kontrol edilmektedir. Buna ek olarak, sebzelerin ciroları, bu tür ürünlerin ticaretini içeren karışık mağazaların kontrolü dahilinde yapılmaktadır” ifadelerine yer verildi.

Makedonya, yıl başından bu yana, Türkiye, Yunanistan, Arnavutluk ve İtalya’dan toplam 2.547.581 kilogramlık domates ithal etti.

 

Read Previous

“Balkan ülkeleri barışı korumalı”

Read Next

Yunanistan’da 2,5 yılda 325 çocuk tecavüze uğradı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *