Makedonyalılar Bosna Hersek’e kimlik kartıyla gidebilecek

Makedonyalı ve Bosnalı vatandaşlar bugünden itibaren Bosna Hersek ve Makedonya’ya sadece kimlik kartı ile gidebilecek.

Makedonyalı ve Bosnalı vatandaşlar bugünden itibaren Bosna Hersek ve Makedonya’ya sadece kimlik kartı ile gidebilecek. Bu fırsatı öngören anlaşma bugün Makedonya Başbakanı Zoran Zaev ve Bosna Hersek Bakanlar Konseyi Başkanı Deniz Zvizdiç tarafından imzalandı. Düzenlenen basın toplantısında konuşan Başbakan Zoran Zaev, Makedonya’nın hali hazırda Arnavutluk ve Sırbistan ile bu konuda tecrübesinin olduğunu ve bunun sürücü ehliyetlerinden sonra iki ülke vatandaşlarına ikinci kolaylığın olduğunu belirtti.

Vatandaşların ulaşımının kolaylaştırılmasının yanı sıra bugün imzalanan anlaşma ile aynı zamanda, ilk ve orta öğrenimde okuyan öğrencilerin yurt içinde eşit şartlarda eğitim görmelerinin koşulları kolaylaştırıldı. İki ülke öğrencileri için öğrenim ücretleri yurt içi öğrencileriyle aynı olacak.

Makedonya Başbakanı Zoran Zaev,  Makedonya ve Bosna-Hersek’in bölgede dostça ilişkiler geliştirmeye ve Avrupa perspektifine yönelik birleşik bir bölgeye ciddi katkılar sağladıklarını vurguladı.

Bosna Hersek Bakanlar Konseyi Başkanı Deniz Zvizdiç, iki ülke arasında açık bir sorun olmadığını değerlendirirken, “Makedonya ve Bosna Hersek bölgedeki en benzer ülkeler ve iyi anlaşıyorlar. Aynı temel hedef olan AB yolunda benzer politik ve ekonomik sorunlarla karşı karşıyadırlar” dedi.

 

 

Read Previous

İstiklal Marşı’nın şairi Mehmet Akif mezarı başında anıldı

Read Next

PAOK başkanı sahaya silahla girdi derbi ertelendi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *