Makedonyalı yetimlerin Türkiye yolculuğu başladı

El-Hilal Yardımlaşma Derneği ile Bursa Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde Makedonya’dan 42 yetim için Bursa ve İstanbul’da iki haftalık gezi programı düzenlenecek.

TİMEBALKAN

El-Hilal Yardımlaşma Derneği ile Bursa Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde Makedonya’dan 42 yetim için Bursa ve İstanbul’da iki haftalık gezi programı düzenlenecek. Bu sene 8. düzenlenen ve Makedonyalı yetimlerin iki hafta boyunca Bursa ile İstanbul’un tarihi mekanlarını, camilerini, müzelerinin yanı sıra deniz, lunapark gibi eğlenceli yerleri de ziyaret edilmesini öngören gezi bugün yetim çocukların Türkiye’ye doğru yola koyulmasıyla başlamış oldu.

“Kendilerini iyi hissetmeleri ve Türkiye’yi tanımaları için çok iyi bir fırsat”

Yolculuk öncesi TİMEBALKAN’a açıklamalarda bulunan El-Hilal Başkan Yardımcısı Talat Sadiku, “Makedonyalı Yetimlerin Türkiye Gezisi projesi Bursa Büyükşehir Belediyesi ile birlikte düzenlediğimiz bir proje. Bu proje 8 yıldır devam ediyor. Makedonyalı yetimlere hitaben gerçekleştirilen ve içinde eğitici-öğretici ve eğlenceyi barındıran bu başarılı projeden dolayı Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etmek istiyorum” dedi. Yetim çocukların gezilere, ziyaretlere, eğlenmeye ihtiyaçları olduğunu düşündüklerini kaydeden Sadiku, “Çünkü hayatlarında çok derin bir trajedi yaşamış olan çocuklar. Bu sebepten dolayı özellikle yurtdışına çıkmaları önemli. Bu proje aynı zamanda T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı destekli de bir proje. Bakanlığın destekleriyle yetimlerimiz 1 hafta boyunca İstanbul’da kalacak. Yetim çocuklar gezinin 1 haftasını Bursa’da 1 haftasını da İstanbul’da geçirmiş olacak” şeklinde konuştu.

18 erkek  24 kız olmak üzere toplamda 42 yetim çocuğuğun bu geziye katılacağı bilgisini veren Talat Sadiku, “Bu gezinin öte tarafında bizim kurum olarak düzenlediğimiz yardımlaşma tarafı da var. Gezide yetim çocukların ziyaret edecekleri yerler tamamen planlandı. Çocukların ziyaret edecekleri bu yerleri hayatları boyunca unutmayacaklarını düşünüyorum. Kendilerini iyi hissetmeleri ve Türkiye’yi tanımaları için çok iyi bir fırsat olduğunu düşünüyorum” açıklamalarında bulundu.

“Gezi sonrası Türkiye’yi başka seviyorlar”

El-Hilal Üsküp Şubesi Başkan Yardımcısı ve Makedonyalı Yetimlerin Türkiye Gezisi Projesinin Koordinatörlerinden Hafız Sabit Emin, “Çocukların iki haftalık gezi boyunca yaşadıkları sözlerle anlatılmaz, ancak görülebilir” dedi. Çocukların memnuniyetini döndüğümüzde ebeveynlerinden çok olumlu tepkiler aldığımızda bir kez daha görüyoruz diyen Emin, “Onlar için de güzel bir değişiklik oluyor. Sosyalleşiyorlar, geziyorlar, yeni mekanlar ve arkadaşlar tanıyorlar. Geziyi belediye ve valilik ile planlı bir şekilde gerçekleştirdiğimiz için maddi imkanları iyi olsa bile göremeyecekleri yerleri görüyorlar. Bilhassa Bursa ve İstanbul’da görülmeye değer Ulu Camii, Uludağ, Fetih Müzesi, Topkapı Sarayı, Dolmabahçe Sarayı, Boğaz turu gibi yerleri geziyoruz. Biz bile geziden heyecanlanırken çocukların heyecanını varın siz düşünün” ifadelerini kullandı.

Geziye katılan çocukların çoğunun Arnavut kökenli olmalarına rağmen televizyondan, dizilerden Türkçe’yi bildiklerini belirten Sabit Emin, geziden sonra çocukların Türkiye’yi bir başka sevdiklerini söyledi. 2 hafta boyunca çocuklarından ayrı kalacak ailelere de seslenen Emin, “Aileler rahat olsunlar çocukları emin ellerde” dedi.

Türkiye gezisine katılan 14 yaşındaki Oğulcan Mehmed heyecanını TİMEBALKAN ile paylaşarak, “Birazdan yola çıkacağız. Çok iyi hissediyorum. Heyecanlı hissediyorum. Mutlu hissediyorum. İstanbul’a çok kez gittim ama Bursa’ya ilk kez gitmiş olacağım. Yeni arkadaşlarla tanışmayı sabırsızlıkla bekliyorum. Türkiye’yi çok seviyorum. Üsküp’ten ayrıldığım için üzülüyorum ama Türkiye’ye gittiğim için de seviniyorum” şeklinde konuştu.

Tefeyyüz İlköğretim okulunda okuyan 12 yaşındaki Beril Kain ise “Böyle bir geziye katıldığımdan dolayı çok heyecanlıyım. İlk kez bu kurumla beraber bir geziye katılıyorum. Çok fazla yeni arkadaş edineceğimi düşünüyorum ve bu dabeni sevindiriyor. Bizim için bu geziyi örgütleyen kurumlara çok teşekkür ederim” mutluluğunu bu sözlerle dile getirdi.

Tefeyyüz İlköğretim okulu 9. sınıf öğrencisi 13 yaşında Nazliye Mehmed ise yolculuk öncesi yaptığı konuşmada “Bu gezinin düzenlenmesinden dolayı çok fazla heyecanlıyım. Burada yeni arkadaşlar edineceğiz. Bursa’ya da ilk defa gitmiş olacağım. Burasını çok fazla özleyeceğimiz düşünmüyorum” ifadelerini kullandı.

 

Read Previous

I. Kosova Zaferi kazanıldı

Read Next

Arnavutluk’ta “Çamerya” Sergisi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *