Kuzey Makedonya’da yaşayan vatandaşlar 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda Kuzey Makedonya ve Türkiye’nin başarılı sonuçlar alacağına inanıyor.

Seyyid EMİN / TİMEBALKAN

Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te yaşayan vatandaşlar 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda (EURO 2020) Kuzey Makedonya ve Türkiye’nin başarılı sonuçlar elde ederek üst turlara çıkacağına inanıyor.

Üsküp Türk Çarşısı esnafından Ekrem Dalip, Kuzey Makedonya Milli Takımı’nın çok başarılı bir eleme turnuvası geçirdiğini ve baraj maçıyla Avrupa Şampiyonası’na katıldığını söyledi.

– Makedonya takımı kolay bir takım değil

Makedonya’da çok iyi anlaşan bir oyuncu grubunun birlikte oynadığına dikkati çeken Dalip, “Umarım Avrupa Şampiyonası’nda iyi bir turnuva geçirir, başarılı bir turnuva geçirirler. Takım olarak çok iyi kurulan bir takım var. Çok homojen bir takım var. Hepsi uzun zaman birlikte oynuyorlar. Umutluyum, iyi bir turnuva geçireceklerini zannediyorum. Gruptan çıkma ihtimali olur mu bilmiyorum ama kolay bir takım değil Makedonya takımı.” diye konuştu.

Türkiye Milli Takımı’nın Şenol hocayla çok iyi ve daha genç bir takım kurduğunu söyleyen Dalip, “Türkiye’den daha fazla bir beklentim var açıkçası. Çünkü kalite olarak Makedonya takımından çok daha üst düzey futbolcuları var. Onları açıkçası madalyayla bekliyorum çünkü gerçekten bu milli takım iyi ve çok şeyler vadeden bir takım. Bireysel olarak çok kaliteli oyuncular var. Bir de Türk milleti olarak hırslılar. Her zaman maksimumunu veren bir takım.” değerlendirmesinde bulundu.

– (Türkiye) Milli takım bizim milli takım

Türkiye’nin zaferlerinde bu topraklarda her zaman sevinçlerin çoşkulu olduğunu anımsatan Dalip, “Türkiye’ye her zaman desteğimiz olmuştur. Milli Takım bizim milli takım ona göre umarım bu sefer aynı Şenol Güneş döneminde, dünya kupasında o zaman madalyayla gelmişlerdi bu seferde onlardan çok umutluyum.” ifadelerini kullandı.

Zoran Tanevski de Makedonya’nın ilk kez EURO 2020’ye katılmasından dolayı çok mutlu ve heyecanlı olduklarını belirtti.

– Gruptan çıkmak tüm Makedonya için artı bir sevinç olacak

İyi sonuçlar ve başarı hedeflediklerini ve en azından ikinci aşamaya geçmenin güzel olacağını kaydeden Tanevski, “Oyuncuların iyi olduğunu düşünüyorum. Goran Pandev başta olmak üzere çoğunun tecrübesi var, çok tecrübeli olmayan diğer oyuncuların ise gençliği, hızı ve bilgisi var. İyi bir ekip olduklarını, iyi koordine olduklarını ve en önemlisi de milliyete bakılmaksızın çok uyumlu olduklarını ve bunun Makedonya ve takım için çok iyi olduğunu düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Gruptan çıkmanın tüm Makedonya için artı bir sevinç olacağını söyleyen Tanevski, “Salgın heyecanın biraz sakin geçmesine neden oluyor ama umarım pazar günü kafeler dolacak, herkes aynı anda evde toplanıp Makedonya’yı destekleyecek. Sanırım daha sonra meydana çıkılacak.” açıklamasında bulundu.

Türk futbolunu yakından takip ettiğini ifade eden Tanevski, “İlk maç Türkiye ile İtalya arasında oynanacak. Türkiye’nin de daha ileriye gideceğini ve bir şeyler yapabileceğini umuyorum.” dedi.

– Kendi ülkemizin EURO 2020 katılımından dolayı gururluyuz

Çarşı esnafından Burak Davut ise Makedonya’nın ilk defa böyle bir başarı yakalayarak EURO 2020’ye gitmesinden dolayı gururlu olduklarını söyledi.

Goran Pandev, Elif Elmes ve Enis Bardhi gibi kaliteli oyuncuların varlığından söz eden Davut, “Benim umudum gruptan çıkacağımız yönünde. Makedonya olarak gruptan çıkacağız. Çünkü Pandev tecrübeli oyuncu. Son hazırlık maçında da izledim takımı sırtlayan bir oyuncu. Elif Elmas da büyük bir yıldız olma yolunda. Gerek Müslüman gerek Hristiyan oyuncular olsun Makedonya Milli Takımı’nı sırtlayacaklar. Umarım en azından gruptan çıkarız.” değerlendirmesinde bulundu.

– İnşallah Türkiye ve Kuzey Makedonya finalde karşılaşır

Türkiye’nin başarılarının Üsküp’te de çok çoşkulu bir şekilde kutlandığının altını çizen Davut, “2008’deki gibi o zaman yarı final oynamıştık bu sene de yarı final oynayacağız. Türkiye Milli Takımı’nda bir şey var finale kalamıyoruz. Finale kalırsak o kupa gelir Türkiye’ye. Ben inanıyorum ki bu sene yarı final olacak ama finale kalırsak o kupa Türkiye’ye gelecek bu sene.” şeklinde konuştu.

Davut, en büyük hayalinin ise Türkiye ve Kuzey Makedonya’nın finalde karşılaşması olduğunu söyledi.

– Umarım ilk maçtan galibiyetle ayrılır ve gruplardan çıkmayı başarırız

Üsküplü genç Berk Ali de Makedonya’nın turnuvaya katılmasından dolayı çok mutlu ve gururlu olduklarını belirtti.

Goran Pandev gibi tecrübeli oyuncuların yanı sıra bir dönem Fenerbahçe’de de forma giyen Elif Elmas gibi, Enis Bardhi gibi kaliteli oyunculara dikkati çeken Ali, “Gururluyuz, umarım gruplardan çıkmayı başarırız. İlk maçımız Pazar günü Avusturya maçı grupta en zayıf görünen takımlardan biri Avusturya. Umarım ilk maçtan galibiyetle çıkarız ve gruplardan çıkmayı başarırız.” ifadelerini kullandı.

Ali, “Türkiye A Milli takımımız favorilerden biri turnuvada. Aynı 2008’deki gibi o heyecanı bize yaşatacağını düşünüyoruz. Her zaman Makedonya Üsküp’te kutlamalara çıkıyorduk biz arabalarla, konvoylarla. İnşallah favori olduğumuzu tüm dünyaya gösteririz. final oynayacağımızı düşünüyorum.” diyerek sözlerini noktaladı.

– Türkiye sahip olduğu kadro ile ilerilere gidebilir

Venis Abdula ise Makedonya’nın yurtdışında oynayan mükemmel oyunculara sahip olduğunu ve turnuvada üst turlara çıkabileceğine inandığını söyledi.

Türkiye’nin son dünya kupası şampiyonu Fransa’yı mağlup ettiğine dikkati çeken Abdula, “Türkiye’nin de sahip olduğu kadro ile ileri gitme şansının olduğunu düşünüyorum. Onlar kazanabileceklerinin çok farkındalar ve umarım onlar da kazanır.” değerlendirmesinde bulundu.

Önceki Haber

Fatih Karagümrük, Sırp futbolcu Aleksandar Pesic’i transfer etti

Sonraki Haber

23.Uluslararası Türkçem Dergisi 2021 yılın ödülü töreni düzenlenecek