Makedonyalı Öğrenciler Birliği

Niyetlerin iyi olması yetmiyor bazen; onları iyi bir amaç uğruna kullanmak gerekiyor. Biz kendimize varamayacağımız hedefler seçerek yapabileceğimizi de yapmaktan kaçıyoruz. “İyi niyetimizle” de vicdanımızı susturuyoruz. Mesele hedeflerin varılıp varılamayacak olması değil, yapabileceklerimizi yapmamamız için mazeret olmaması.

Son yıllarda hem Türkiye Bursları hem üniversitelerin özel sınavları ile Türkiye’de eğitim almaya gelen binlerce öğrenci var. Balkanlar ve özelde Makedonya’dan da hatrı sayılır sayıda genç Türkiye’de eğitim görüyor. İstanbul’da eğitim gören çok sayıda Makedonyalı genç olmasına rağmen sadece kendi yakınındaki birkaç kişiden haberdar. Kendisiyle aynı bölümü okuyan, benzer ilgi alanları olan, benzer konularda çalışma yapan gençler birbirini tanımıyor. Gençler her ne kadar yeni çevre ve ilişkiler kursa da ara sıra daha kolay anlaşabileceği, “aynı frekansta” olan hemşerileriyle bir araya gelip birbirinden faydalanmalı.

Makedonyalı Öğrenciler Birliği de çay sohbetleri esnasında ortaya çıkan bir olgu. Sadece üniversiteyle yetinmenin yeterli olmayacağını düşünen gençlerin sürekli “Bir şeyler yapmamız lazım” cümleleri bu birliğin ilk adımıdır. Makedonyalı Öğrenciler Birliği hiçbir siyasi parti ve kuruluşun güdümüne girmeden öğrencilerin sivil inisiyatifiyle kurulmuş bir yapıdır. MÖB İstanbul’a yeni gelen Makedonyalı öğrencilerin ilk başta karşılaştıkları sorunlar ve adaptasyon sürecinde yardımcı olacak. Hali hazırda eğitim gören öğrencilere kendilerini geliştirmek için çeşitli konferanslar, seminerler, atölyeler kuracak. Yüksek lisans, doktora yapan öğrenciler tez yazım aşamalarında kendi uzmanlık alanlarıyla ilgili sunum yaparak tezini daha birikimli bir şekilde yazacak. Öğrencilerin ortak çıkarları doğrultusunda hem Makedonya’dan hem de Türkiye’deki sivil toplum teşkilatlarıyla birlikte ortak projeler gerçekleştirecek.

Tarihin akışı içinde alınan kararlar, yapılan çalışmalar önemsiz gibi gözükse de bir süre geçtikten sonra geriye dönüp baktığınızda yaptığınız şeyin ne kadar yararlı olduğunu görüyorsunuz. Siyasilerin bile bugün kolay kolay yapamadığını Makedonyalı Öğrenciler Birliği aracılığıyla Makedon, Arnavut, Türk öğrenciler aynı masaya oturup bir şeyleri konuşarak yapmayı başarmıştır. Bu masada oturan gençlerin Makedonya’nın kaderini değiştirme potansiyeli olan geleceğin sanatçıları, edebiyatçıları, iş adamları, sosyologları, siyasetçileri, iletişimcileri olduğunu unutmamak gerek.

Makedonyalı Öğrenciler Birliği’nin hedeflerinden biri İstanbul’da okuyan tüm Makedonyalı öğrencilere ulaşmak. Daha önce yapılan iki toplantıya katılmayan arkadaşların çok fazla bir şey kaybetmediklerini söylemek istiyorum. İstanbul’da kurulan bu birliğin istenileni vermesi halinde bunun Türkiye’nin diğer şehirlerine de yayılacağına inanıyoruz. Makedonyalı Öğrenciler Birliği olarak 3 Nisan Pazar günü saat 15:30’da Genç Birlik Genel Merkezi’nde gerçekleştireceğimiz ve Yönetim Kurulu ile Başkan’ın seçileceği 3. toplantıya İstanbul’da eğitim gören tüm arkadaşlarımızı bekliyoruz.

İyi bir niyet; iyi amaçlar… Sıra yapabileceklerimizi yapmakta!

Read Previous

Çetnik lider Seselj’in beraat kararına tepki

Read Next

Demokratik Bütünleşme Birliği hükümetten çekiliyor

26 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *