Makedonyalı İzciler yola çıktı

Makedonya’nın Kalkan Derneği, Türkiye Cumhuriyeti kurumlarının ortaklığında Makedonyalı gençleri izcilik kampına gönderiyor.

Üstüste 7. kez Türkiye İzcilik Federasyonunun daveti sonucunda T.C. Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının destekleriyle Makedonyalı izciler İstanbul Ümraniye İzcilik Kampına katılmak üzere yola çıktı.

13631600_630055060483132_910800194955153363_n
Bu izcilik organizasyonuna 7. kez katıldıklarını ve son iki yıldır YTB’nin destekleriyle kampa katıldıklarını belirten Kalkan Derneği Başkanı Cengiz Destan, “Bugün projenin sadece yola çıkma ayağı gerçekleşti, aylar öncesinden Makedonya’nın her şehirinde okullarda İstanbul, İzcilik, Kamp Alanı ve projemiz hakkında tanıtımlar yapıldı. Bu etkinliğin güzel yanı da sadece bir millete mensup öğrenciler değil, Makedonya’nın tüm şehirlerinden Türk, Arnavut, Makedon, Boşnak, Roman öğrencilerin katılımıyla düzenlenmiş olması. Özelliklede Türkçe’yle, Türkiye’yle bugüne kadar tanışmamış olan öğrencilerin sayısı çoğunlukta. Toplam 500 öğrenci ve eğitmen bu yıl İstanbul İzci Kampında Makedonya’yı temsil edecekler. Öğrencilerimiz daha İstanbula ulaşmadan yolculuk esnasında farklı şehirlerden olan öğrencilerle tanışma ve kaynaşma fırsatı buluyorlar, kamp alanında da başta Türkiye olmak üzere dünyanın farklı ülkelerinden izcilerle kendilerini hem fiziksel hemde psikolojik geliştirecek olan eğitimlere katılacaklar, İstanbulun önemli tarihi yer ve müzelerini ziyaret edecekler, öğrencilerimizi, sosyal medyanında güzel taraflarını kullanıp kamp sonunda da birbirleriyle irtibatlarını kaybetmeyip, ömür boyu sürecek arkadaşlıklar projemiz sayesinde kuracaklar.” ifadelerini kullandı.

Read Previous

Haftanın Karikatürü

Read Next

Gazze’nin elektrik sorununun çözümüne Türkiye’den destek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *